spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

Yerli uçak için 4’lü plan

Seçtiklerimiz

ABD’de ‘Yatırım Haftası’ etkinlikleri kapsamında görüşmelerini sürdüren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD programı kapsamında Boeing firmasını da ziyaret etti. Türkiye’nin de kendi uçağını yapmak istediğini hatırlatan Babacan, “Orta menzilli bölgesel jet üretme planımız var. Teklifleri dört firmaya indirdik.

Yakın zamanda biriyle çalışacağız. Sıfırdan geliştirmek yerine mevcut bir platformda uluslararası ele alıp yüksek teknolojiyi Türkiye’de üretmeye karar verdik. Dört alternatifli kısa liste oluşturduk Rusya, İsveç, Almanya var. Türkiye’de üretmesi bizim için kriter. Boeing’deki ziyaretimizde de konu gündeme geldi.

Onlar küçük piyasada yoklar. Şunu diyor. ‘Siz de dahil birkaç ülke oralarda bir şeyler başlayacak, orta menzilli bölgesel jetler başlayıp büyüyecektir.” Bir haftalık ziyaretleri hakkında bilgi veren Babacan, kıdem tazminatıyla ilgili soruları da yanıtladı.

KIDEM İÇİN ESNEK MODEL

Kıdem tazminatının şu anda çalışanların ancak yüzde10’unun alabildiği bir hak olduğunu belirten Babacan, ülkede sendikasız olanların bu haktan yararlanamadığına dikkat çekti. Babacan, “İsteyen eskisi gibi devam etsin. Yeniler yeni sistemle başlasın. Daha esnek işçi ile işverenin mutabık kaldığında opsiyonlu bir sistemde düşünebiliriz diye düşünüyoruz. İşçi ile işveren yeni sisteme geçmek istiyoruz derlerse parametreleri var. Herkes kendi hesabındaki parayı görecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak. Herkesin kendi şahsi hesabına yatacak primlerden bahsediyoruz. 1 gün çalışsa dahi hesabına yatacak” diye konuştu.

ORTADOĞU RESMİNDE OLMAK İŞİMİZE GELİR

Amerika Ticaret Borsası ile TOBB’un çalışmalarıyla ilgili de konuşan Babacan, “6 ülke tarafından kurulacak Ortadoğu Diyalog Merkezi’ni çok önemsiyoruz. Bu resimde olmamız bizim de işimize gelir” diye konuştu.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: FONA KARŞI DEĞİLİZ

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu hafta içi gazetelere yansıyan “TOBB kıdem tazminatı fonu istemiyor” haberlerine de açıklık getirdi. Hisarcıklıoğlu “Ortada somut bir veri yok. O nedenle TOBB fona karşı demek yanlış olur” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika