spot_img
spot_imgspot_img
25.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

Yeni KTHY, Hisseler belli oldu

Seçtiklerimiz

YENİ HAVAYOLU ŞİRKETİNİN HİSSE ORANLARI YÜZDE 60 ÖZEL SEKTÖR, YÜZDE 30 DEVLET VE YÜZDE 10 THY’YE AİT OLACAK

       

MART AYI SONUNDA UÇACAK YENİ HAVAYOLU ŞİRKETİ İÇİN PERSONEL TEMİNİ UÇAK BAŞI 45-50 KİŞİ OLARAK ESKİ KTHY PERSONELİNDEN YAPILACAK

       

REKABET KURULU’NUN BAŞKANI YENAL SÜREÇ… ATANAN ÜÇ ÜYE İSE HATİCE ACAY, TEKİN ATIL, HÜSEYİN ÖZTÜRK

       

Bakanlar Kurulu, yeni havayolu şirketinin yüzde 60 oranındaki hissesinin özel sektöre, yüzde 30 oranındaki hissesinin devlete ve yüzde 10 oranındaki hissesinin Türk Hava Yolları’na ait olarak kurulması için karar aldı.

       

Yeni havayolu şirketinin oluşturulması için kurulan komite gelecek hafta sonuna kadar çalışmalarını tamamlayıp şirketin kuruluşunun imza aşamasına getirilmesini sağlayacak.

       

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, “Yeni havayolu şirketinin mart ayı sonunda uçması planlanıyor” dedi.

       

Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 2 saat süren toplantısının ardından basına açıklama yapan Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, yeni kurulacak şirketin ihtiyaç duyduğu personelin, eski KTHY personelinden alınacağını ve bu rakamın uçak başına 45-50 kişi olarak öngörüldüğünü söyledi.

       

Özgürgün, kalan KTHY personelinin ise ehliyetine göre nasıl değerlendirileceğinin ise daha sonra belirleneceğini ifade etti.

       

YERLİ İSTİHDAM

       

Yerli İstihdamına Katkı Primlerinin Değerlendirilmesi Yönetimi ve Kullanılması Tüzüğü’nde değişiklik yapıldığını da belirten Hüseyin Özgürgün, tüzüğün, turizm, basın yayın işkolları ile DAÜ Turizm Otelcilik Yüksek Okulu’nun iki yıllık eğitim programını bitiren KKTC yurttaşlarını kapsayacak şekilde genişletildiğini kaydetti.

       

Özgürgün, yerli istihdama katkı primlerinin de değerlendirildiğini, bunların dökümünün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınabileceğini ifade eti.

       

ESNAF VE ZANAATKARLARA YASA TASARISI

       

Kuzey Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı’nın da kabul edilerek meclise sevk edildiğini belirten Özgürgün, uzun süredir beklenen bu tasarının ilçelerde ve bölgelerdeki oda, birlik ve derneklere merkezde bir federasyon oluşturmakta olduğunu söyledi.

       

BRTK BÜTÇESİ

       

Özgürgün, onaylanan bir başka tasarının da BRTK 2011 Bütçe Yasa Tasarısı olduğunu ifade etti.

       

REKABET KURULU ÜYELERİ

       

Bakanlar Kurulu’nun beş üyeden oluşan Rekabet Kurulu’nun dört üyesini belirlediğine de dikkat çeken Hüseyin Özgürgün, Maliye Bakanlığı’nın ise henüz aday göstermemesi nedeniyle onun adayının bir sonraki toplantıda ele alınacağını kaydetti.

       

Özgürgün, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın önerdiği başkan, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın önerdiği üyelerin değerlendirildiği toplantıda, atanan başkan ve 3 üyeyi şöyle sıraladı:

       

Başkan Yenal Süreç, üyeler Hatice Acay, Tekin Atıl ve Hüseyin Öztürk.
       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika