spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Yeni hipersonik uçak yolda! Paris’ten İstanbul 45 dakikaya düşecek

Seçtiklerimiz

Atlanta’da yeni şirket Hermeus, yolcuları New York’tan Londra’ya aktarmasız olarak 90 dakikada ve Pasifik boyunca Los Angeles’tan Tokyo’ya 2 saat 45 dakikada aktarmalı olarak taşıyabilecek hipersonik bir uçak geliştiriyor. Yine şuanda 3,5 saat süren Paris’ten İstanbul da 45 dakikaya düşecek.

Süpersonik uçaklar ses hızından (Mach) veya 1 Mach’dan daha hızlı seyahat ederken, Hipersonik uçaklar ses hızının beş katından (5 Mach’dan) daha hızlı uçacak.

Hermeus’un CEO’su AJ Piplica, geçen hafta bu konuyla ilgili olarak, “Tırmanmak için seçtiğimiz dağ, kolay bir dağ değil,” dedi. “Ancak teknolojiye, teknolojinin ulusal güvenlik uygulamalarına ve ardından bugün içinde bulunduğumuz özel finansman ortamına baktığımızda, böyle bir şeyi gerçekten yapmak için bu mükemmel zamanlama olduğu bizim için oldukça açık.

Beş yıl önce durumun böyle olmadığını biliyoruz.”Allied Market Research’e göre, küresel hipersonik teknoloji endüstrisinin 2020’de 4,98 milyar dolardan 2030’a kadar 12,18 milyar dolara çıkması ve 2021’den 2030’a kadar yıllık % 9,7 oranında büyümesi bekleniyor.

2018 yılında kurulan özel sermayeli şirket, hem ticari hem de savunma pazarları için Mach 5 uçakları üzerinde çalışıyor.

Hermeus, “Mach 5 uçakları, dünyanın büyük sorunlarını çözmek için kullanılabilecek önemli kaynakların kilidini açarak, yılda 4 trilyon dolarlık ek bir küresel ekonomik büyüme yaratma potansiyeline sahip” dedi.

İlk uçuş için 2029 düşünülüyor

Yine de, şirketin hipersonik yolcu uçağı hala çok uzakta ve ilk jet 2029’da ticari özel seyahat için planlandı. Saatte 4.800 kilometreden fazla hızlarda uçabilecek ve 4.600 deniz mili uçuş menziline sahip olacak.

Şirket şu anda, daha büyük hipersonik motorunun çekirdeğini oluşturacak bir General Electric J85-21 turbojet motoru test ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika