spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Yeni Havalimanı Ulaşımın’da Bilinmesi Gerekenler

Seçtiklerimiz

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Ulaşım Nasıl Sağlanır?
 
Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018 tarihi itibariyle resmi olarak hizmet vermeye başladı. En çok merak edilen sorular arasında ise İstanbul Yeni Havalimanı’nın nerede olduğu ve ulaşımın nasıl sağlandığı. Havalimanına ulaşım için ise çok sayıda alternatif bulunuyor.

Biletall.com ekibi İstanbul Yeni Havalimanı’nı ziyaret etti ve havalimanına ulaşımın nasıl sağlandığını araştırdı. Biletall.com son blog yazısında İstanbul Yeni Havalimanına yol tarifi, toplu taşıma seçenekleri ve ulaşıma dair tüm bilmeniz gerekenleri derledi.

 
Yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olan “İstanbulHavalimanı” Avrupa Yakasında yer almaktadır. Bölgedeki Tayakadın ve Akpınar mahalleleri arasındaki 76 kilometrekarelik alana inşa edilen üçüncü havalimanı Göktürk Arnavutköy, Çatalca kavşağında bulunmaktadır.
 
İstanbul Yeni Havalimanı’na Otobüs ile Ulaşım Hatları
 
Üçüncü havalimanına konumu itibarı ile otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Şuanda toplamda 7 farklı hatta hizmet verilmektedir, ilerleyen dönemlerde ise 18 farklı hatta 150 otobüs ile ulaşım sağlanması planlanmaktadır. Hem IETT hem de Havaist otobüsleri kullanarak İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaist otobüsleri 4 farklı hat ile hizmet sağlarken IETT otobüsleri ile İstanbul içindeki 3 farklı noktadan ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşımı için kullanabileceğiniz otobüs hatları:
 
Havaist Hatları
 
İST-1 YENİ HAVALİMANI – YENİKAPI
 
-Yenikapı
 
-Bakırköy İDO
 
-Kuleli
 
-Başakşehir Metrokent
 
-Yeni Havalimanı
 
İST-2 YENİ HAVALİMANI – TÜYAP
 
-Tüyap
 
-Cumhuriyet Mah.
 
-Bahçeşehir Merkez
 
-Yeni Havalimanı

İST-7 YENİ HAVALİMANI – KOZYATAĞI

 
-Kozyatağı Metro
 
-Tepeüstü
 
-Kavacık Köprüsü
 
-Hasdal
 
-Yeni Havalimanı
 
İST-7
 
-Gümüşsuyu Peron
 
-Beşiktaş Meydan
 
-Zincirlikuyu Metrobüs
 
-Göktürk
 
-Yeni Havalimanı
 
İETT Hatları
 
H2 YENİ HAVALİMANI-MECİDİYEKÖY
 
-Mecidiyeköy Metrobüs
 
-Çağlayan
 
-Nurtepe
 
-Hasdal
 
-Kemer Yolu
 
-Orman Yolu
 
-Kıyı Emniyeti
 
-İhsaniye Kavşağı
 
-Yeni Havalimanı
 
H3 YENİ HAVALİMANI-HALKALI
 
-Gümrük
 
-4. Cadde
 
-Rumeliler
 
-Atatürk Mah.
 
-Demirciler Sitesi
 
-Yeni Havalimanı
 
H4 YENİ HAVALİMANI-ATATÜRK HAVALİMANI
 
-Atatürk Havalimanı
 
-Başakşehir Metrokent
 
-Yeni Havalimanı
 
İstanbul Yeni Havalimanı’na Metro ile Ulaşım Seçenekleri
 
İstanbul Yeni Havalimanı Metro ulaşımı M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı ile sağlanacaktır. 2019 yılında tamamlanması gereken bu hat Gayrettepe istasyonunda Yenikapı-Hacıosman hattı ile entegre olacaktır toplam hat uzunluğu ise 36 km’dir.
 
İstanbul Yeni Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım
 
İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı ile birlikte ilk etapta toplam 660 adet taksinin hizmet vermesi için anlaşıldı. Havalimanının kapasitesinin artması ile taksi sayısında da artış olması beklenmektedir.

Yeni Havalimanı’nda hizmet verecek olan taksilere teknolojik açından getirilen standartlarla birlikte yolcuların şoför bilgisi,yol güzergahı, trafik yoğunluğu ve ücret bilgilerinin yer aldığı ekranlar yolcuları bilgilendiriyor. Ayrıca tüm taksilerde kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmaktadır.

 
İstanbul Yeni Havalimanı’na Özel Araç ile Ulaşım Alternatifleri
 
Yeni havalimanına özel araç ile ulaşmanın en kolay yolu üçüncü köprü üzerinden sağlanabilmektedir. Ayrıca 2 ay boyunca yeni havalimanında ücretsiz olarak otopark hizmeti verilmektedir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika