spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Washington’u şaşkına çeviren proje

Seçtiklerimiz

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Pentagon tarafından yapılan tahminde, bu faturaya Savunma Bakanlığı’nın 2035’e dek satın almayı planladığı 2 bin 500 hayalet uçak için harcayacağı 385 milyar doların dahil olmaması, şaşkınlığın daha artmasına neden oldu.

Senato’da bir komisyonda bu ay yapılan bir toplantıda cumhuriyetçi Arizona senatörü John McCain, "1 trilyon rakamının, diğer uçakların işletme giderleriyle mukayese edildiğinde dudak uçuklattığını" söyleyerek, bu tahminin henüz erken bir tahmin olduğunu, sonra değişebileceğini, ancak projenin bu rakamı aşağıya çekeceğinden emin olmaları gerektiğinin altını çizdi.

F-35’in ana üreticisi Lockheed Martin firmasından F-35 proje yöneticisi Tom Burbage da, trilyon ifadesinin sansasyonel tepkiye yol açtığını, çünkü kimsenin böyle bir projede buna hazır olmadığını belirtti.

Pentagon yetkilileri, Senato’da verdikleri ifadelerde, F-35’in uçuş saati başına maliyetinin yerini alacağı F-16 ve F-18 savaş uçaklarından yaklaşık yüzde 33 daha fazla olmasının beklendiğini, ancak yeni uçağın çok daha fazla sofistike olacağını, düşman radarında çok daha az görüneceğini ve birkaç uçağın yerine getirebileceği görevleri tek başına yapabilecek sensörlere sahip olacağının altını çizdiler.

Projeyi, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Büyük Britanya destekliyor. Proje toplamda 40 milyar dolara mal olacağı belirtilmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika