spot_img
spot_imgspot_img
24.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Vize Meselesi Ortadan Kalkmalı

Seçtiklerimiz

Türk-Rus Toplumsal Forumu’nda konuşan Kalın, özetle şunları söyledi: “Vize meselesinin artık tamamen ortadan kalkması, uçak krizi öncesi statüye her alanda dönmemiz büyük önem arz ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her fert, elçilikten Rusya’ya vize alma konusunda bir sorun yaşamayacaktır ama niye kırtasiyeyle, kağıtla, bürokrasiyle uğraşsınlar. Artık şu vize muafiyeti meselesini de tamamen sağlayıp bunu gündemden düşürmemizde fayda var. Domates meselesini hatırlarsanız birkaç aşamada çözmüştük ama bu daha önemli bir konu.

Karşılıklı ziyaretleri daha da güçlendirecek, ilişkileri daha da kuvvetlendirecek önemli bir adım olacaktır. Zaman zaman Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alması ve teknolojik transferi yapması ile ilgili olarak bir takım haksız değerlendirmelerin yapıldığını görmekteyiz.

2019’un ekim, kasım ayına doğru S-400’lerin ilk bataryaları Türkiye’ye teslim edilecek ve ikinci fazda Türkiye ve Rusya S-400’leri birlikte üretecek. Bu yaklaşımı Patriot’lar konusunda Amerikalı dostlarımızdan göremedik. Patriot’lar ile ilgili anlaşılırsa Türkiye Patriot’ları da alabilir.“

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika