spot_img
spot_imgspot_img
12.6 C
İstanbul
Salı, 27 Şubat 2024

Virgin Galactic 2018’de uzaya çıkıyor

Seçtiklerimiz

Dünyanın ilk özel uzay taşımacılığı şirketi olarak kurulan ve yine devlet desteği olmadan inşa edilen dünyanın ilk uzay gemisini yapan Virgin Galactic, geçirdiği talihsiz kazaların ardından yeniden tasarlanmış güvenli uzay gemisi ile 2018’de uzaya ticari uçuşlara başlayacağını açıkladı.
 
NASA’nın düzenlediği, özel sektör uzay gemisi yarışmasını kazanan ve ardından uzaya turist taşımak için dünyanın sayılı zenginlerine 250 bin dolarlık biletleri satan Virgin Galactic, uzay gemisinin testleri sırasında 2014 yılında yaşanan kaza nedeniyle hem test pilotunu kaybetmiş hem de uzaya çıkış tarihini erteleyerek, uzay gemisini sıfırdan tasarlamaya koyulmuştu.
 
Test uçuşları bu yıl bitiyor
 
Şirket bu defa test uçuşlarını kademeli olarak genişleterek, her aşamada güvenlik önlemlerini detaylı olarak inceleyecek. Her şey yolunda giderse 2017 Kasım ayında yeni uzay gemisinin uzaydaki test uçuşları başlayacak. Uzaydaki testlerin de başarıyla sonuçlanmasının ardından 2018’de şirketin ilk ticari uçuşu yapılacak. Bu uçuşta, şirketin kurucusu, İngiliz iş adamı Sir Richard Charles Nicholas Branson da yer alacak ve ilk müşterileri ile beraber uzaya çıkıp yörüngede dolaştıktan sonra yeniden dünyaya inecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika