spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Nisan 2024

VİP salonları ücretli oluyor

Seçtiklerimiz

Yeni uygulama ile bundan sonra VIP salonlarını kullanmak isteyen yerli ve yabancı kişiler, tıpkı birçok Avrupa ülkesindeki havalimanlarında yaygınlaşan uygulamalar gibi ‘ücret ödemek’ zorunda kalacak. Belirli sayıda kişinin ücretsiz faydalanacağı salonlarda özellikle emekli bürokrat ve beraberindekilerin oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilmek isteniyor.

Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekilleri ile yabancı devlet adamlarının havalimanlarından geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla hizmete sunulan VIP salonlarının (Very Important Person-Çok Önemli Kişi), kullanımı ile ilgili radikal kararlar alınıyor. VIP salonlarını kullanmak isteyen kişilerin sayısında yaşanan artış üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda yeni bir çalışma yapılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen Başbakanlığa bağlı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ile Dışişleri Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nden bazı veriler istedi. DHMİ de, VIP salonlarını kullanan yolcu sayıları, personel, ikram, elektrik ve su gibi giderlerin yanı sıra yaşanan sıkıntılarla ilgili bir rapor hazırladı. Rapor, gerekli düzenlemelerin ardından Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Daha sonra da Başbakan’ın onayı ile belirlenecek yeni ücret tarifesini ödeyenler salondan faydalanacak. Çalışma kapsamında, ‘VIP salonlarını kimlerin kullanabileceği’ ile ilgili liste de yenilenecek.

İşadamları görüşme imkânı buluyor

VIP salonları başbakan, bakan ve milletvekilleri ile görüşme fırsatı yakalanan en ideal yer. Randevu alamayan işadamları, genelde VIP salonlarında sorunlarını dile getirme şansı bulabiliyor. Başbakan ve bakanlar da uçuşları öncesi havalimanına erken gelerek bazı görüşmelerini kendilerine tahsis edilen özel odalarda gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden, özellikle başbakan ve bakanların geçişleri sırasında bu özel salonlarda ciddi yoğunluk yaşanıyor.

Başbakan Erdoğan, VIP salonlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilk olarak 2004’te talimat vermişti. Salonları kullanacaklar ile ilgili liste yenilendi. İstanbul Atatürk Havalimanı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yaşanan yoğunluk ciddi oranda düşürüldü. Ancak bir süre sonra yoğunluk yeniden artış gösterdi. Başbakan sonraki yıllarda da, bu konuda uyarılarda bulundu. Her uyarının ardından artırılan tedbirlere rağmen soruna kalıcı çözüm bulunamadı.

Emekliler yoğunluğu artırıyor

Daha önce, Türk ve yabancı ricalin dışında sözlü müracaatta bulunan genel müdür, daire başkanları ve liyakat nişanı sahibi işadamlarının VIP salonlarını kullanımı engellenmişti. Bu kişiler ancak çok önemli yurtdışı heyetlerinde bulunmaları halinde VIP geçişi yapabiliyordu. Yetkililer, yoğunluğun artmasında yıllar önce emekli olmasına rağmen geçiş yapan milletvekili, asker ve sivil üst düzey bürokratların da etkili olduğuna dikkat çekiyor. Hatta VIP salonlarını kullananların yanlarında getirdiği kişiler de, yoğunluğun en büyük sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Salonlarda görevli yetkililer ise ‘şikayet edilecekleri endişesiyle’ bu konuda bir girişimde bulunmaktan kaçınıyor.

En yoğun VIP salonu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunuyor. Üst düzey kamu görevlilerinin kullanımına sunulan salondan, yılda ortalama 200 bin kişi geçiyor. Havalimanındaki salon, iki bölümden oluşuyor. Normal geçişlerin yapıldığı salonun yanı sıra Dış Hatlar Terminali’ne bağlanan yeni ek binada sadece cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından kullanılan iki ayrı salon (VVIP salonu) yer alıyor. VIP salonundan geçme hakkına sahip yolcular, burada en iyi şekilde ağırlanıyor. Yolcular uçuşlarında sıra beklemeden, çeşitli ikramlarla ağırlanıp, özel araçlarla uçağa transfer ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika