spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Uzayda üretim devrimi: Metal 3D yazıcı ISS’ye gidiyor!

Uzayda üretim devrimi: Metal 3D yazıcı ISS'ye gidiyor!

Seçtiklerimiz

Dünyanın ilk uzaya yönelik metal 3D yazıcısı, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Columbus modülü ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkıyor. Misyonu, teknolojinin yörüngedeki geçerliliğini göstermek ve gelecekte Mars ve Ay’da kullanılmasının önünü açmak. İşte detaylar…

Avrupa Uzay Ajansı tarafından gönderilecek olan 180 kg ağırlığındaki yazıcı, Airbus tarafından geliştirilmiştir ve aletlerin, montaj arayüzlerinin ve mekanik parçaların onarımı veya üretiminde kullanılacaktır. Bu yazıcı, yaklaşık 40 saat süren işlemle dokuz santimetre yüksekliğinde ve beş santimetre genişliğinde hacimli parçalar basma yeteneğine sahiptir.

ISS’e kurulduktan sonra 3D yazıcı, analiz için Dünya’ya geri gönderilecek dört metal numunesi üretecek. Ayrıca, yazıcının Dünya’daki mühendislik modeli de aynı örnekleri üretecektir. Peki, bu işlemin amacı nedir?

Bahsi geçen 3D metal yazıcı

Airbus metal 3D yazıcı sistem mühendisi Sébastien Girault, “Mikro yerçekiminin etkilerini değerlendirmek için Avrupa Uzay Ajansı ve Danimarka Teknik Üniversitesi, uzayda yapılan parçalar üzerinde mekanik mukavemet ve bükülme testleri ile mikroyapısal analizler gerçekleştirecek ve bunları diğer örneklerle karşılaştıracak” dedi.

Uzayda parça tamir etme veya üretme yeteneği, Dünya’dan gönderilen malzemelere olan bağımlılığı azaltır ve bu nedenle uzayda uzun süreli keşif ve yaşam desteğinin anahtarı olabilir. Airbus Uzay Montaj Baş Mühendisi Gwenaëlle Aridon, “Uzaydaki katmanlı üretimin olgunluk düzeyinin ve otomasyonunun artırılması, Dünya dışındaki yaşamı desteklemek için ezber bozan bir gelişme olabilir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Eğer 3D yazıcı istenen sonuçları verirse, teknoloji Mars ve Ay keşifleri için kritik öneme sahip olabilir ve aynı zamanda ESA’nın döngüsel uzay ekonomisi vizyonuna da katkıda bulunabilir. Uzayda metal basmanın geliştirilmesi ve olgunlaştırılmasındaki sonraki adımlar, daha büyük parçaların basılmasını ve farklı metallerin kullanılmasını içerebilir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika