spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Uzay turizminde ”ilk kafile” yola çıktı

Seçtiklerimiz

Dört uzay turistinin Dünya yörüngesinde geçirecekleri üç günlük yolculuğu başladı.

16 Eylül 2021 tarihe ”ilk uzay turist kafilesi yola çıktı” notuyla geçecek. Dört Amerikalı uzay turisti, bir SpaceX uzay aracında, gemide profesyonel bir astronot olmadan Dünya yörüngesinde üç gün geçirmeleri gereken inanılmaz ağırlıksız bir yolculuğa çıktı.

New in 24’de yer alan haber-yorumdaki bilgilere göre, Falcon 9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden geceyi aydınlatan bir kükreme ve ateş topuyla yerel saat 20:02’de planlanan zamanında havalandı.

Birkaç dakika sonra, roketin birinci ve ardından ikinci aşaması ayrılarak Dragon kapsülü ve yolcularını uzay boşluğunda yalnız bıraktı.

Daha önce çok az kişi oradaydı ve birçoğu da onu takip edecek. Görev komutanı milyarder Jared Isaacman, uzaya ulaştıktan sonra kapsülün içinden, “Kapı şimdi açılıyor, oldukça şaşırtıcı” dedi.

Uzay yolcularının bulunduğu kapsül 575 kilometrelik hedef yörüngede Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) daha uzağa gitmeleri gerekiyor. Her gün dünyanın çevresini yaklaşık 15 kez dolaşacaklar.

İlk kafilede yer alanlar

Görev, bir finansal hizmetler şirketinin patronu ve deneyimli pilot 38 yaşındaki Jared Isaacman tarafından verildi. Isaacman’ın SpaceX’e ödediği bedel açıklanmadı, ancak on milyonlarca doları bulduğunu tahmin etmek zor değil. Yabancılara üç koltuk daha teklif etti.

Pediatrik kanserden kurtulan Hayley Arceneaux, 29 yaşında bir tıp asistanı. Uzaya giden en genç Amerikalı ve protezi (femur) olan ilk kişi.

Bir diğer yolcu, 42 yaşındaki Chris Sembroski, şu anda havacılık endüstrisinde görev yapan eski bir ABD Hava Kuvvetleri çalışanı.

Öteki yolcu ise 51 yaşındaki bir profesör olan Sian Proctor, 2009’da neredeyse NASA için bir astronot olacaktı. O, uzaya giden sadece dördüncü siyahi kadın.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika