spot_img
spot_imgspot_img
20.8 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Uzay İstasyonu’nun tuvaleti yine bozuldu

Seçtiklerimiz

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’den (NASA) bir kaynak RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, daha önce de bu tür sorunun yaşandığını belirtti. Kaynak, "Tuvaletin bozulması çok sorun oluşturmuyor. Diğer tuvalet istasyona bağlı Rus ‘Sayuz’ mekiğinde de bulunuyor." diye konuştu.

       

13 astronotun görev yaptığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda tuvaletin bozulma nedeni henüz belirlenemedi. Geçen yıl yine temmuz ayında benzer olay yaşanmış, tuvalet belirli süre boyunca hizmet dışı kalmıştı.

       

UUİ’nin tuvalet sorunlarıyla gündeme gelmesi hayli ilginç. 2009 Mart aylarında Rus uzay ekibin başkanı Gennadi Padalka uçuş öncesi Novaya Gazeta’ya verdiği özel bir demeçte UUİ’de eskiden her şeyini paylaşan Rus ve Amerikalı astronotlar arasında tuvalet krizinin ortaya çıktığını anlatmıştı. Krizin Rusya’nın hizmetlerinden para almaya başlaması, ABD’nin de buna karşılık vermesinden kaynaklandığını anlatan Padalka, "2005 yılından bu yana halkların dostluğu mantığı sona erdi. Bundan önce Rus ve Amerikalı astronotlar arasında güzel ilişkiler vardı. 2003 öncesi ortak alanlar birlikte kullanılıyordu. Rusya’nın hizmetlerinden para almaya başlaması, ABD’nin de karşılık vermesi ile sonuçlandı. Şimdi yemekler, spor aletleri ve diğer tüm sosyal imkanlar iki ekip arasında ortak kullanılmasına izin verilmiyor." diye konuştu.

       

Padalka son olarak ise Amerikalıların 19 milyon değerindeki tuvaletlerini Rusların kullanımına izin vermemeye başlaması Rus ekibi çileden çıkardığını anlatmıştı.

       

 (CİHAN)

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika