spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Ukrayna’dan kritik KAAN savaş uçağı adımı: Teklif sunuldu

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin yerli gururu KAAN savaş uçağının özgün motorunun geliştirilmesi için, Ukraynalı bir şirket kritik adım attı.

Savunma ve havacılık alanında caydırıcı güç olacak Milli Muharip Uçak KAAN, bazı ülkelerdeki şirketlerin ilgisini çekmeye başladı. Hava araçlarının modernizasyonu konusunda gelişen Türk şirketleri, KAAN için yerli motor planlarına şimdiden başladı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, KAAN savaş uçağı için milli bir turbofan motor geliştirme sürecinin ortalama 8 ila 10 yıl sürebileceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında geliştirilecek KAAN savaş uçağı için milli bir turbofan motor geliştirilmesini planlanıyor. Bu kapsamda kısa süre önce “Ön Tasarım Fazı Projesi” başlatıldı.

SavunmaSanayiST.com tarafından savunma kaynaklarından edinilen bilgilere göre; MMU Özgün Motor Geliştirme Programı kapsamında SSB tarafından başlatılan Ön Tasarım Fazı Projesi ihalesine, TRMotor ana yükleniciliğinde TEI ve Ukrayna Ivchenko Progress işbirliği modeli ile teklif sunuldu. Ukrayna KAAN’ın motor üretim sürecine

UKRAYNA’DAKİ MOTORLAR KULLANILIYOR

Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen; AKINCI TİHA, KIZILELMA, ANKA-3, KEMANKEŞ ve Süper ŞİMŞEK gibi uçak ve mühimmatta, Ukrayna’dan tedarik edilen motorlar kullanılıyor. Öte yandan T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri de yine Ukrayna’dan tedarik edilen bir motoru kullanıyor.

Milli Muharip Uçak motoru için İngiliz Rolls-Royce şirketi, Türkiye’den Kale Grubu şirketiyle bir ortaklık kurmuştu. Aynı ihalede, TAEC de yarışıyor. 2017 yılında kurulan TAEC Uçak Motor Sanayi A.Ş, Rolls Royce Overseas Holdings Limited ve Kale Holding A.Ş. iştiraki. Kale Grubu, şirketin %51 hissesine sahip.

Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3200 ve KTJ-1750 Turbojet Motorları; ÇAKIR, SOM ve ATMACA füzelerine güç verecek. KARA ATMACA için KTJ-3700; GEZGİN Seyir Füzesi için ise ARAT Projesi kapsamında motorlar geliştiriyor. Roketsan üretimi ÇAKIR Seyir Füzesi, kısa süre önce KTJ-1750 Turbojet Motoru ile ilk atış testini başarıyla tamamlamıştı.

Halihazırda KAAN savaş uçağında, ABD üretimi F110 Turbofan Motoru kullanılıyor. İlk uçuşunu 2023 veyahut 2024 yılında gerçekleştirilmesi planlanan KAAN savaş uçağının ilk 20 adedinde, F110 motoru bulunacak.

TUSAŞ, Türk Hava Kuvvetleri’ne yönelik ilk KAAN teslimatını 2028 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika