spot_img
spot_imgspot_img
29.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

Uçuş güvenliği riske ediliyor

Seçtiklerimiz

Havacılık sektöründe yeni sendika olan Hava-Sen’in genel başkanı 25 yıllık THY Kaptan Pilotu İskender Çarkçı,Çağlar Cilara’ya konuştu."Toplu iş sözleşmesinde bize tanınan haklar birer birer geri alındı" diyen Çarkçı uçuş görevlileri olarak fazla mesai nedeniyle uçuş güvenliğinin tehlikeye düşeceğini belirtti.

Fazla mesaiye yol açan yönergeye tepki gösteren Çarkçı şu uyarıyı yaptı:"6 gün mesai yapan kişi yedinci gün istirahat etmek durumundaydı. Daha sonra sivil havacılık yeni yönerge getirdi. Bu yönergede aralıksız 144 saat mesai verilebilir diyor, bu da 12 güne denk geliyor, demek 12 gün arka arkaya bize mesai yaptırılabiliyor. Biz insanız, et, kemik ve sinirden oluşuyoruz.

Bu kadar yoğun tempo içinde bedenen ve ruhen çökmeye doğru gidiyoruz. Bu patlama noktasına geliyor. Havada bayılan oluyor, sinir krizi geçiren oluyor. Yorgunluktan dolayı. Bunların sonucu hep uçuş emniyetine doğru gidiyor. Uçuş emniyetinin ihlal edilmesine doğru gidiyor. Son yaklaşmaya girmiş uyuklayan bir pilot düşünebiliyor musunuz? İnişe gelmiş ama uyukluyor." 

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika