spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Uçan Taksisi Cora,Test Uçuşunda

Seçtiklerimiz

Google kurucusu Larry Page tarafından finansal olarak desteklenen uçan taksi girişimi Kitty Hawk bir süredir Yeni Zelanda’da uçan taksilerini sessiz sedasız deniyordu. Durumdan ilk kez The New York Times aracılığıyla haberdar olduk.
 
Şirket son beş aydır, helikopter ile planör karışımına benzeyen aracını Yeni Zelanda’nın Güney Adası semalarında test ediyor. Cora adlı uçak, dikey şekilde havalanmasını ve iniş yapmasını sağlayan 12 adet helikopter pervanesine sahip otonom bir araç. Kitty Hawk’ın amacı, otonom şekilde uçan hava taksilerinden oluşan bir ağ kurmak.
 
Tamamen elektrikli olan prototip Cora, iki yolcu taşıyabiliyor ve yerden 150 ila 915 metre yüksekte uçabiliyor. 11 metrelik kanat açıklığına ve bir tane çarka sahip. Saatte yaklaşık 180 kilometre hızla gidebilen Cora’nın menzili 100 kilometre kadar.
 
Şirketin web sitesinde yazılana göre, Kitty Hawk’ın test bölgesi olarak Yeni Zelanda’yı seçmesinin sebebi ülkenin ‘ileri görüşlü düzenleyici sistemi’. Kitty Hawk, araçlarını Zephyr Airworks adlı yerel operatör aracılığıyla deniyor. Ayrıca Cora, hem Yeni Zelanda hem de ABD havacılık yetkililerinden ‘deneysel uçuşa elverişlilik sertifikası’ aldı. Şirket şu anda ticari hava taksisi hizmeti sunabilmek için başka sertifikalar almaya çalışıyor.
 
Proje, Salı günü Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile Zephyr Airworks Başkanı Fred Reid tarafından resmi olarak duyuruldu.
 
Kitty Hawk’ın web sitesinde şu şekilde bir tanıtım yer alıyor:
 
“Günlük kullanım için bir hava taksisi tasarlamak, havaalanını ayağınıza getirmek anlamına geliyor. Cora’nın helikopter gibi kalkış ve iniş yapabilmesinin sebebi de bu; pist ihtiyacını ortadan kaldırmak. Cora, bina çatısı ve otopark gibi boşlukları piste dönüştürme potansiyeline sahip.”
 
Kitty Hawk, eskiden Google otonom araçları ve Google Glass projelerinde çalışmış olan Sebastian Thrun tarafından yönetiliyor. Kurucuları ve uçan araç hedefi dışında şirket hakkında bilinen çok az şey var. Kitty Hawk, Google’ın kurucusu Larry Page tarafından finanse ediliyor. Page ve Thrun, önümüzdeki 10 yıl içinde uçan arabaların yaygın hale geleceğini tahmin ediyor.2016’da yayımlanan bir Bloomberg haberine göre, Page 2010 yılından beri bu projeye en az 100 milyon Dolar harcadı. Kitty Hawk, ilk prototipi Flyer’ı geçtiğimiz Nisan ayında görücüye çıkarmıştı ve 2017’de uçak satışı yapmak üzere kayıt almaya başlayacağını söylemişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika