spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Uçan hastane geliyor

Seçtiklerimiz

‘Uçan hastane’ olarak adlandırılan ihaleyi Sky Line Ulaşım 21 milyon 571 bin 200 TL bedel ile kazandı. Sağlık Bakanlığı’nın 5 yıl hizmet alımı olarak açtığı ihaleye 12 havayolu şirketi başvuruda bulundu. Ocak ayında ihale ilan edilirken ihale 28 Şubat 2011’de yapıldı. Bakanlık tarafından yaklaşık maliyet 52 milyon 921 bin 640 TL olarak açıklandı.

 

İhaleye en yüksek teklif 24 milyon 789 bin 600 TL olarak verilirken en düşük teklif veren SKY Line Ulaşım ihaleyi kazandı. İhale sürecinde iki şirket gerekli şartları sağlamadığı için elendi. Pan Havacılık ve Sportif Havacılık bu duruma itiraz etti. Kamu İhale Kurumu bu itirazları red etmesi üzerine SKY Line Ulaşım ile Sağlık Bakanlığı arasında 12 Mayıs 2011’de sözleşme imzalandı.

15 PERSONEL UÇACAK: Uçan hastane için ihalenin tamamlanması ise SKY Line Ulaşım, ihale şartnamesine göre en fazla 5 yaşında ve 3 turbo jeti motoru bulunan, 4 yoğun bakım yatağı taşıyabilecek, 15 personel ile uçabilecek uçak bulacak. Bu uçağın içi, ambulans uçak olarak dizayn edecek. Uçağın dönüşüm işlemi 4-5 ay gibi bir zaman alacak, uçağın Türkiye’de faaliyete geçmesi ise 2011 yılı sonunu bulacak. Pilottan sağlık ekibine kadar 15 personel ise yine şirket tarafından istihdam edilecek. 24 saat hazır bekleyecek olan uçak, ihtiyaç duyulması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile hizmet verecek.

SUUDİ KRALI’NDA VAR: Peki uçan hastane olarak adlandırılan uçak nasıl hizmet verecek? Avrupa ve Ortadoğu’ya bakıldığında 4 yoğun bakım hastasına aynı anda hizmet verebilen uçak sadece Suudi Arabistan Kralı’nda bulunuyor. Sağlık bakanlığı’nın uçan ambulans filosuna katılacak uçak bölgede ikinci büyük uçak olacak. Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde yine hizmet kiralama yöntemi ile kullanılan bir kişilik umbulans uçak ve helikopterler bulunuyor. Uçan hastane ise daha çok Sağlık Bakanlığı’nın Pakistan, Afganistan ve Sudan’daki sahra hastanelerinden hasta nakledilmesi sırasında yoğunluklu olarak kullanılacak.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika