spot_img
spot_imgspot_img
12.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

Uçak yolculukları için yeni tasarım

Seçtiklerimiz

İlk olarak 2019’un son günlerinde ortaya çıkan corona virüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında havacılık geliyor. Daha güvenli yolculuk için ise pek çok yeni proje ortaya çıkmış durumda.
 
ABD merkezli Teague isimli şirkete göre güvenli hava yolculuğunun reçetesi havalandırma sistemlerinin baştan dizayn etmek.
 
Havakalkanı adı verilen konsept teknoloji, yolcu koltuklarının üzerinde bulunan havalandırma kanallarını kullanmayı planlıyor.

 
Şirkete göre Havakalkanı teknolojisi, öksürük ve hapşırma gibi eylemler ile saçılan damlacıkların tek bir yerde kalmasını sağlıyor. Başka bir deyişle yanyana oturan kişiler aynı havayı solumayacak.

 
Hava yolculuklarını salgın döneminde daha güvenli hale getirmek için İtalyan Aviointeriors firması da bir tasarım çalışması yapmıştı.

İtalyan koltuk firması Aviointeriors salgın sonrası dönemde uçak yolculukları nasıl yapılacak sorusuna cevap aradığı tasarımına ait görüntülerini de kamuoyu ile paylaşmıştı.

 
Aviointeriors’ın Instagram hesabından yayımladığı “Janus” koltuk tasarımında, koronavirüsün yayılma riskini azaltmak için yolcular arasına cam bölmeler konduğu görüldü.

 
Söz konusu tasarımda yan yana oturan yolcular ters yönlere bakacak şekilde yerleştiriliyor. Başka bir deyişle yolcular asla yüz yüze gelmeyecek şekilde seyahat ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika