spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

Uçak taksiyle uçağa gideceksiniz

Seçtiklerimiz

Amerikan havayolu şirketi Delta Air Lines, havalimanlarıyla şehir merkezleri arasında yolcu transferleri için, dikey iniş ve kalkış yapabilen hava taksileri (VTOL) kullanmaya hazırlanıyor.
Dört veya altı pervaneli olan elektrikli hava taksisi VTOL, dikey iniş ve kalkış yaparak yolcu taşıyabiliyor.

Delta Air Lines, Joby Aviation şirketi ile yaptığı anlaşma uyarınca ilk etapta 60 milyon dolarlık sermaye ayıracak ve hava taksilerine beş yıl içinde toplam 200 milyon dolar yatırım yapacak.New York ve Los Angeles’deki havalimanlarında hayata geçirilecek proje ilerleyen yıllarda İngiltere’de de hizmete girecek.

Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian şu ifadeleri kullandı: “Yıllardır yatırım yaptığımız ve yenilikler getirdiğimiz önemli pazarlarda müşterilere zaman kazandıran eşsiz bir ulaşım çözümü sunmak için çığır açan bir fırsat bu.”

ABD havayolu şirketi United Airlines da VTOL üreticisi Archer Aviation ile 100 araç için 10 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı. Şirket ayrıca Brezilyalı üretici Eve’den 2026 yılında 400 “uçan taksi” satın almak için 15 milyon dolar ayırdı.

American Airlines ve İngiliz şirket Vertical Aerospace arasındaki ön anlaşmaysa ilk etapta 250 elektrikli VX4 VTOL aracını kapsıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika