spot_img
spot_imgspot_img
27.6 C
İstanbul
Pazartesi, 24 Haziran 2024

TUSAŞ’ın kritik tesislerinin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katımıyla gerçekleştirilecek

Seçtiklerimiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katımıyla icra edilecek “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı” ile TUSAŞ’taki kritik tesislerin açılışı gerçekleştirilecek.

6 Ocak Perşembe günü TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki ana yerleşkesinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda icra edilecek tören ile Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Binası, Kompozit Üretim Binası ve Yardımcı Tesisler, Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi ile Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Kontrol Merkezi’nin açılışı gerçekleştirilecek.

Ayrıca yine SSB’nin koordinasyonunda çalışmalarına TUSAŞ’ın yanında 730 hektarlık alanda devam eden Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesinde (HAB OSB) yapımı tamamlanan tesisler de aynı törenle hizmete girecek. HAB OSB’de faaliyete hazır durumdaki 16 fabrika ile yönetim binasının açılışı gerçekleştirilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nde açılışı yapılacak tesisler:
MİLLİ MUHARİP UÇAK MÜHENDİSLİK MERKEZİ

  • İnşaat Maliyeti’nin 220 milyon TL olan Türkiye’nin beka projesinin yönetileceği merkezde 2.300 kişi çalışacak.
  • Yüksek güvenlikli ve teknoloji ile donatılan MMU binada mühendisler dışarıya bağlı kalmadan tüm aktivitelerini de bina içerisinde gerçekleştirecek.
  • 65 bin metrekare alanı olan MMU binası içerisinde spor merkezi, yemekhane ve otonom kütüphane yer alıyor.
  • 412 Milyon TL maliyeti olan Kompozit Üretim Binası Türkiye’nin en büyük kompozit tesisi ve Dünyanın tek çatı altında olan 4’ncü büyük kompozit tesisidir.
  • Kompozit Üretim Binası; Ana üretim, boyahane binası ve yardımcı binalar olmak üzere 19 bloktan oluşuyor.
  • Kompozit Üretim Binası, dünyadaki hava yapısalları kompozit pazarının yüzde 2’sini karşılayacak kapasiteye sahip.
  • Kompozit Üretim Binası’nda 150 mühendis, 850 teknisyen görev yapacak.

UZAY SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK (USM) MERKEZİ

  • 31 Milyon TL yatırımı yapılan Uzay Sistemleri Mühendisleri (USM) Merkezi, 390 günde tamamlandı.
  • Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurulan merkezde açık ofisler, toplantı odaları, class 10 bin, ve class 100 bin temiz odaları, yemekhane, donanım ve yazılım laboratuvarları ve konferans salonu gibi alanlar yer alıyor.
  • Sistem, yazılım ve donanım tasarım, üretim, entegrasyon ve test laboratuvarlarını içeren Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi’nde toplam 718 kişi görev yapacak.

FABRİKA SEVİYESİ KOMPONENT BAKIM ONARIM KONTROL MERKEZİ

53 milyon TL yatırım ile oluşturulan merkezin kapasitesi 510 kişi olacak.
İlgili merkezde minimum maliyetle işletimini sağlayacak idame konsepti oluşturmaya yönelik mühendislik faaliyetleri yürütülecek.

Hava araçlarının işletiminde kullanılacak her türlü araç ve donanımının yüzde yüz milliliğini sağlayacak tasarım ve üretim süreçleri yürütülecek.

Dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmaya hedefli milli kabiliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için mühendislik çalışmaları yürütülecek ve yüzde yüz yerli kabiliyetler oluşturulacak.

Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesinde (HAB OSB) Açılışı Yapılacak Tesisler:
Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi (HAB) savunma sanayii alanında ilk defa bir ihtisas organize sanayii bölgesi olarak Kahramankazan’da TUSAŞ’ın hemen yanında 730 hektarlık bir alanda faaliyetlerini sürdürüyor.

HAB ile uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak ve yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatın artırılması hedefleniyor.

Organize Sanayi Bölgesinde altyapı çalışmaları ile birlikte arsa tahsisleri de yapılmaya başlanmış olup, yapılaşmada eş zamanlı süreç takip edildi. Bu kapsamda 2 kısımda yapımı planlanan altyapı çalışmalarının birinci kısmı tamamlandı. İkinci kısım altyapı işinde ise %90 seviyelere ulaşılmış olup 2022 ilk yarısında tamamlanması planlandı.

Arsa tahsislerinde ise 152 sanayi parselinden 150’si tahsis edilmiş olup, hizmet destek parselleriyle birlikte toplam parsel alanının % 90’ı doldu. HAB’da sanayiciler tarafından yatırımı yapılıp tamamlanmış 18, yatırımı devam eden 57 tesis bulunuyor.

Toplu açılışın yapılacağı törende açılışa hazır hale gelen 16 fabrika ile HAB OSB Yönetim Binasının da resmi açılışı yapılacak. Tamamı bittiğinde 150’si sanayi kuruluşu olmak üzere 300 işletmeye evsahipliği yapacak HAB’ın tam olarak faaliyete geçmesiyle 15.000 kişiye istihdam sağlanacak.

Firmaların ARGE çalışmalarını yürüteceği TEKNOHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulum çalışmaları da HAB sınırları içerisindeki özel alanda sürüyor. TEKNOHAB, birçok ulusal ve uluslararası şirketi, önemli araştırma kurumlarını, teknoloji devlerini bölgeye çekerek, bölgedeki üniversitelerin, ilgili kurum ve kuruluşların da desteğini alarak, yeni ve ileri teknoloji üretimi ve geliştirilmesi için çok özel imkanlar sunacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika