spot_img
spot_imgspot_img
15.4 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

TUSAŞ, ‘Talarion’ projesine dahil oldu

Seçtiklerimiz

 İlk uçuşu 2014’te yapacak prototip uçak, anti korsan, uyuşturucu kontrolü, sınır koruması gibi birçok güvenlik operasyonunda kullanılacak.

 

Uluslararası Savunma Fuarı’nda (IDEF’11), TUSAŞ ve Cassidian şirketi arasında söz konusu programda işbirliği yapmak üzere bir mutabakat imzalandı. Avrupa’nın ileri teknoloji Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) İnsansız Hava Sistemleri (UAS) programı olan Talarion, öncelikle Fransa, Almanya ve İspanya’nın gelecekteki uzun havada kalışlı insansız keşif ve gözetleme görev ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayata geçirildi. Prototipin ilk uçuşu 2014 yılında planlanıyor. Sivil hava sahasında kullanılan ilk insansız hava sistemi olarak Talarion; anti-korsan, uyuşturucu kontrolü, sınır koruması, ekolojik ve doğal kriz yönetimi gibi birçok değişik güvenlik operasyonunda kullanılabilecek.

 

Törende konuşan Cassidian Hava Sistemleri CEO’su Bernhard Gerwert, ‘Bu endüstriyel işbirliği ile canı gönülden inanıyoruz ki potansiyel müşteriler de en kısa sürede bu ürünü desteklemeye karar verecekler.’ dedi. TUSAŞ CEO’su ve Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise işbirliğini şöyle değerlendirdi: ‘TUSAŞ yeni nesil operasyonel kabiliyetlere imkân sağlayan böyle bir buluşun bir parçası olmaktan memnuniyet duymaktadır’ dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika