spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Türkler, cenaze nakillerinin pahalılığından yakınıyor

Seçtiklerimiz

Göteborg’da bulunan Türk İslam Cenaze Fonu Başkanı Sami Görgülü,  Türk Hava Yolları’nın (THY) cenazelerini ücretsiz taşımasını istediklerini söyledi.

THY’nin Göteborg’a sefer başlatmadan önce cenazelerini diğer hava yollarıyla taşıdıklarını, bu sırada birçok zorluk yaşadıklarını anlatan Görgülü, ”Hava yolları, bazen uçağın küçük olmasını bahane göstererek, Türkiye’ye göndermek istediğimiz cenazelerimizi taşımak istemediler. Bir süre cenazelerimizi Stockholm’e karayoluyla taşıyarak, Türk Hava Yolları ile gönderdik. Göteborg’dan Stockholm’e cenazeleri karayoluyla taşımak da büyük bir sorundu” diye konuştu.

Görgülü, THY’nin Göteborg uçuşlarına başlamasıyla cenaze nakil işlemlerinin kolaylaştığını, ancak bu kez ödedikleri ücretin çok yüksek olduğunu söyledi. Görgülü, ”THY bizim ülkemizin hava yolu şirketi. Cenazelerimizin ülkemize ücretsiz taşınmasını istiyoruz. Biz dernek olarak cenazenin diğer işlemlerini yapmaya hazırız. Bu işlemler de yüklü miktar tutuyor” diye konuştu.

Görgülü, Göteborg’da 1995 yılında kurulan Türk İslam Cenaze Fonunun bugüne kadar Türkiye’ye 55 cenaze gönderdiğini ifade ederek, ”İsveç’ten Türkiye’nin değişik illerine gönderilen cenazelerin tüm işlemleri fon tarafından yürütülüyor ve masraflar da fonumuz tarafından karşılanıyor. Ayrıca cenaze sahibine de gidiş-dönüş uçak bileti alıyoruz” dedi.

Göteborg’da iki Müslüman mezarlığı bulunduğunu, ancak Türklerin cenazelerini Türkiye’ye göndermek istediğini kaydeden Görgülü, ”1995 yılından bu yana 55 cenazemiz oldu, bunlardan ancak 2 tanesi Göteborg’da toprağa verildi” dedi.

Türkiye’ye tatilde olduğu sırada vefat eden üyelerinin yakınlarına da para yardımında bulunduklarını kaydeden Görgülü, şunları söyledi:

”1870 üyemiz var ve üyelerimiz yılda kişi başına 200 İsveç Kronu (yaklaşık 50 TL) ödüyor. Bizler de üyelerimizden topladığımız bu paraları cenazeleri Türkiye’ye gönderirken kullanıyoruz. Ancak Türkiye’de vefat edenlerin haklarını da yememek için bütün ömrü boyunca ödediği parasına karşılık yakınına 10 bin İsveç Kronu veriyoruz. Bu zamana kadar iki emekli üyemiz Türkiye’de tatile gittikleri sırada vefat ettiler ve yakınlarına para verdik.”

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika