spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

Türkiye’ye olan seferleri iptal edebiliriz

Seçtiklerimiz

İran Sivil Havacılık Kurumu, Türkiye’deki turizm acentelerine, "Türkiye’ye düzenlediğimiz seferleri iptal edebiliriz" yazısı göndermesi, Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki turizmcileri endişelendirdi.

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, bu durumun yeni pazarlara açılmaya çalışan Türkiye turizminde "balyoz etkisi" yaratacağını savundu. Özbozdağ, şöyle dedi:

 

"Türkiye turizminde önemli yeri doldurmaya çalışan İran pazarı için tehdit edici unsurlar bu yıl ortaya çıktı. İran uçaklarına özelleştirilen havalimanlarında yakıt verilmemesi nedeniyle İran Sivil Havacılık Kurumu charter uçaklarının Türkiye’ye gelmesine izin vermiyor. Bu durumu geçtiğimiz hafta yazılı olarak tur operatörlerine bildirdi. Bu durum büyük beklentilerimiz olan bu pazar için bir tehlike sinyalidir. Bu pazardan sadece Antalya bölgesine bu yıl 250 bin turistin gelmesi bekleniyor.

 

Bodrum, Kuşadası ve Marmaris de 2011 yaz sezonu için bu pazardan önemli beklentilere sahip. Bu konuyla ilgili bir an önce önlem alınması gerekir. Aksi takdirde turizm büyük zarar görür."

İran Sivil Havacılık Kurumu’ndan gelen yazıda, uçakların yakıt alamama nedeni olarak ABD’nin İran’a uyguladığı yakıt ambargosunun gösterildiğini aktaran Özbozdağ, "Bu durum sanıyorum ABD ambargosu ile alakalı.

 

Havalimanlarından aldığımız bilgiye göre limanlarda sadece bir firma yakıt satışında yetkilendirilmiş. Bu durum hem rekabet açısından hem de güncel problemlerin çözümü açısından önemli bir olumsuz etken. Bence havalimanlarında sadece bir şirkete yakıt satma yetkisi verilmesi sakıncalı bir durum. Devletin mutlaka hava limanlarında bir inisiyatifi olması lazım. Bu işletmeciliğin dışında Türk turizmini olumsuz yönde etkiliyor" dedi

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika