spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Türkiye ile Katar arasında vizeler kaldırıldı

Seçtiklerimiz

BOTAŞ  ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye’nin bu  ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat  zaptı imzaladı. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar  ziyareti sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu  ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak. 
 
Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için  hazırlığa başladı. Katar’dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı  asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi. 
 
ERDOĞAN KONUŞTU
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da konakladığı otele gelişinde ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat" çerçevesinde oluşturulan Yüksek Stratejik Komitesi’nin birinci toplantısına başkanlık ettiklerini ve 15 anlaşmaya imza attıklarını söyledi.
 
Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin ikinci toplantısının 2016 yılında Türkiye’de yapılacağını ifade eden Erdoğan, yıl boyunca da ilgili bakanların konularına giren meselelerde çalışmalarını en ideal şekilde sürdüreceğini kaydetti. Erdoğan, yıl boyu süren çalışmaların sonunda Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri olarak da liderlerin bir araya gelerek çalışmalara netice koyacaklarını anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün imzalanan anlaşmaların hepsinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bunların içerisinde adeta 16’ncı diyebileceğimiz adım attık ki, o da vizelerin kaldırılması olayıydı. Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim’e çok çok teşekkür ediyorum. Bir anda, gayet pratik şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik, karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış oldu" diye konuştu.
 
BOTAŞ VE KATAR MİLLİ PETROL ŞİRKETİ ARASINDA ANLAŞMA
 
Erdoğan, bir gazetecinin anlaşmalar arasında "BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında doğal gaza ilişkin bir anlaşma" olduğunu sorması üzerine, "Bu konuyla ilgili aslında Katar petrolünün geçmişten bu yana Türkiye’de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı. Şu anda Türkiye’de malum gelişmeler sebebiyle LNG noktasında nasıl bir adım atabiliriz, Türkiye’de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz, bunun arayışı içerisindeydiler. Biz de buna olumlu baktığımızı söyledik. Türkiye’de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var, burada belki hükümetten hükümete veyahut farklı bir şekilde yatırım adımı atılmış olacak." dedi.
 
15 ANLAŞMA İMZALANDI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 anlaşmanın  imzalandığı Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite toplantısı öncesi,  "Türkiye-Katar kültür yılı başarıyla icra ediliyor. Bu güzel ilişkileri  önümüzdeki yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Körfez İşbirliği Konseyi ile  ilişkilerimize çok büyük önem veriyoruz" dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a yaptığı iki günlük resmi ziyaretinin  ikinci gününde Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile baş başa görüşme  gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Sani, 19 Aralık 2014’te Ankara’da  imzaladıkları, "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik  Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat" çerçevesinde oluşturulan Yüksek  Stratejik Komitesi’nin birinci toplantısına başkanlık etti. 
 
İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmede, eğitim, çevre, bilim ve  teknoloji, denizcilik, enerji sektöründe 15 ayrı anlaşmaya imza atıldı.  

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika