spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Türk uçağına izin verilmedi

Seçtiklerimiz

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’ne yapılan bombalı saldırıda yaralanan Özel Harekat polisleri, uçakla acilen Türkiye’ye getirilmek istendi. Fakat Mısır’daki yönetim, 1’i şehit 5 polis için Türkiye’den kalkacak uçağa hava sahasını kapattı. Bunun üzerine yetkililer, Kenya’dan bir uçak tahsis ederek yaralı polisleri Somali’nin kuzeyindeki Cibuti’ye getirdi. Geceyarısı süren yoğun görüşmeler sonucu Mısır yönetimi, Türkiye’nin ambulans uçağına hava sahası kullanımı için izin verdi. Bu esnada polisler gece boyu yaralı halde saatlerce beklemek zorunda kaldı.

CİBUTİ – SAAT: 00:30

Somali’nin başkenti Mogadişu’da önceki gün Türk Büyükelçiliği’nin ek binasına El-Kaide bağlantılı Eş-Şebab örgütünce düzenlenen intihar saldırısında, binayı korumakla görevli Özel Harekat polislerinden 1’i şehit olmuş, 4’ü de yaralanmıştı. Polisleri Türkiye’ye getirmek için hazırlık yapan ambulans uçağa Mısır’daki askeri yönetim izin vermeyince Kenya’dan kiralanan bir uçak, yaralı polisleri Cibuti’ye getirdi. Teknik yetersizliklerinden ötürü Mogadişu Havaalanı’na gece iniş yapılamayacağı için Cibuti Havaalanı’na götürülen polisler, buraya saat 00:30’da ulaştı. Yaralı polisler için işkence dolu dakikalar ise bu andan sonra başladı.

PAZARLIK SAATLERİ

Mısır’daki askeri cunta ile Türkiye arasında hava sahasının kullanımı için başlayan pazarlık saatler sürdü. Cibuti’ye 00:30’da ulaştırılan yaralı polisler, uzun süre Türkiye’den gelecek ambulans uçağı bekledi. Türkiye’yi ‘cezalandırmak’ için işlemlerde zorluk çıkaran Mısır askeri yönetimi, saatler süren çabalar sonucu ikna oldu ve Ankara’dan kalkan bir ambulans uçak, polisleri almak üzere Cibuti’ye gitti. Uçağın sabaha karşı 04:30’da Cibuti’ye varmasıyla polisler de rahat bir nefes aldı. Canlı bombaları etkisiz hale getirmek isterken çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekat polisi Sinan Yılmaz ile birlikte, yaralı polisler Mustafa Bozkurt, Nurullah Çalışıcı, Hakan Beyrek ve Orhan Ergül, ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

Ev hayali yarım kaldı

Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ankara’ya getirilen polis memurlarından şehit Sinan Yılmaz’ın (42) naaşı otopsi için Adli Tıp morguna sevk edildi. Şehit polis için önce Amasya’daki birliğinde tören düzenleneceği, ardından naaşının memleketi Tokat’ta defnedileceği öğrenildi. Erbaa ilçesi Çamdibi köyünde hep hayalini kurduğu evi yaptıran ancak oturumadan şehit olan Yılmaz’ın ailesinin evi taziye için gelenlerle dolup taştı. Bu arada yaralı polislerden Mustafa Bozkurt’un (43) sağ bacağında kırık bulunduğu, Nurullah Çalışıcı (36), Hakan Beyrek (41) ve Orhan Ergül’ün ise hafif yaralı oldukları öğrenildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika