spot_img
spot_imgspot_img
22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 24 Haziran 2024

Türk Hava Yolları’ndan ilâve Boeing 777 siparişi

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Hava Yolları, son dönemlerde elde ettiği rekor finansal sonuçlar, çift haneli yolcu ve kargo artışıyla büyümesini sürdürürken, ilâve 3 adet 777 kargo uçağı siparişini açıkladı.

Havayolunun başarılı alt markası Turkish Cargo’nun dünyanın en büyük hava kargo taşıyıcısı olma hedefine katkı sağlayan bu sipariş, Türk Hava Yolları’nın uzun mesafe kargo filosuna da büyük güç katacak.

 

777-200LR’yi (Uzun Mesafe) temel alan 777 kargo uçağı, 112 tonluk (102 metrik ton ya da 102,000 kg) tam dolu yakıt deposuyla 4,900 deniz mili (9,070 kilometre) uçabiliyor. Dolayısıyla bu uçak, daha az durak ve havaalanı vergisi, transfer merkezlerinde yoğunluğun azalması, kargo elleçleme maliyetinin düşmesi ve daha kısa teslimat süreleri gibi avantajları beraberinde getiriyor.

 

Siparişe ilişkin görüş beyan eden Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Etkin kargo filomuzu, ilâve 777 kargo uçakları ile genişletecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu uçağın, alanında her geçen gün yeni başarılara imza atan alt markamız Turkish Cargo’nun dünyanın en hızlı büyüyen hava kargo taşıyıcısı olmasına sağladığı katkı büyük. Ek olarak verdiğimiz bu siparişlerin teslimiyle birlikte, küresel hava kargo ağımızı genişletmeyi sürdürürken, daha fazla uçuş noktasına çok daha esnek şartlarda hizmet sağlıyor olacağız.” dedi. 

     

Yeni sipariş, Türk Hava Yolları’nın 2018 yılının ilk dokuz ayındaki güçlü yolcu ve kargo talebiyle rekor kâr açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Havayolu şirketi, kargo ticaretinde geçen yılın aynı dönemine oranla 25 ton yük ve yüzde 29 gelir artışı görüldüğünü açıkladı.

Bugün geldiği noktada dünyanın en fazla ve en hızlı büyüyen havacılık pazarlarından biri olan Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, elde ettiği başarılı sonuçlarla performans artışını sürdürürken, ülke havacılığının gelişimine sağladığı katkıyı da giderek artırıyor.  

 

Türk Hava Yolları, bu hızlı ve istikrarlı büyümeyle uyumlu bir biçimde mevcut filosunu düzenli olarak genişletirken, gelecekteki filo yapılanmasına yönelik yol planını da belirledi.

Geçtiğimiz Ocak ayında, havayolu şirketi 3 adet 777 kargo uçağı siparişini açıkladı. İki ay sonra Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı ile daha da büyüyecek talebe hazırlanmak amacıyla artı 5 opsiyonlu 25 adet 787-9 Dreamliner siparişi verdi. Küresel taşıyıcı, son birkaç ay içerisinde de, tek koridorlu uçaklarını yenilemek amacıyla 737 MAX uçaklarını teslim almaya başladı. Havayolu şirketinin Boeing filosu yaklaşık 100 ek sipariş ile toplamda 160’ın üzerine çıktı. 

 

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Kevin McAllister siparişle ilgili yaptığı açıklamada; “Türk Hava Yolları son on yıl içerisinde büyük başarılar kaydetti. 

Havayolu, Türkiye’nin ticari havacılık sektörünün büyümesini ateşlerken, teknoloji harikası İstanbul Havalimanı ile perçinlenecek inovasyonlarının yanı sıra olağanüstü rakamlar açıklıyor ve elit havayolları arasındaki yükselişini sürdürüyor. Türk Hava Yolları’nın Boeing’in 737 MAX, 777 ve 787 Dreamliner uçaklarına gösterdiği inanç ve güvenden ötürü büyük onur duyuyoruz.” dedi.    

 

Türk Hava Yolları, filosundaki 30’u aşkın 777 ile Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük 10 geniş gövdeli jet operatörleri arasında yer alıyor. Türk havacılık sanayiinin uzun vadeli büyümesini desteklemek ve Boeing’in ülkedeki varlığını güçlendirmek amacıyla Boeing, Türkiye’de geçen yıl ‘Milli Havacılık Girişimi’ adıyla stratejik bir ortaklık programı başlattı.

Girişim, Türkiye’nin 2023 hedefleriyle uyumlu olarak; endüstriyel gelişim, teknolojik gelişimi hızlandırma, hizmetler alanında iş birliği ve ileri düzeyde beceri eğitimi gibi dört kilit alanda stratejik bir iş birliği çerçevesi çiziyor.

 

Boeing, bu hedefler doğrultusunda, araştırmada uzmanlaşacak ve Türkiye’nin büyüyen havacılık kapasitesini destekleyecek bir mühendislik merkezi açmayı planlıyor. Firma, Türk Hava Yolları’nın bakım kolu olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. (TURKISH TECHNIC) ile iş birliğini de yakın zamanda genişletti.

Bu iş birliği çerçevesinde Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., farklı operatörlere birçok farklı uçak modeli için hat bakım, ağır bakım, parça servis ve onarım hizmetleri sunmak kaydıyla, Boeing Global FleetCare programının stratejik bir tedarikçisi oldu. Boeing ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. bu iş birliğine ek olarak, uçak teknisyenlerini eğitmek ve sertifika vermek için de bir ortaklık kurdu. 

     

McAllister; “Türkiye ile birlikte, Türkiye’nin büyümesine ilişkin sergilediğimiz bağlılığı güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Türkiye’deki yeni mühendislik merkezimiz, artı değer ve yüksek teknoloji istihdam fırsatları yaratarak, Türk ihracatına katkıda bulunacak. Türk havacılık sektörü ile pek çok alanda artırdı.

 

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika