spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Türk F-16’sı Rus savaş uçağının önünü kesti

Seçtiklerimiz

Akdeniz’den Baltık Denizi’ne, Karadeniz’den Pasifik Okyanusu’na kadar her yerde karşı karşıya gelen Rusya ve NATO arasındaki kapışmada bir dönüm noktası yaşandı.

NATO görevi için Polonya’ya giden Türk F-16 jetleri, Malbork Hava Üssü’ne Salı günü iniş yaptı. Kısa süre sonra ise Türk savaş uçaklarına acil şekilde havalanma emri verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından “NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya Malbork Hava Üssü’nde konuşlu iki F-16 uçağımız ilk alarm reaksiyon görevini Baltık Denizi bölgesinde emniyetle icra etti” açıklamasını yaptı.

Türk jetlerinin acil şekilde kalkış yapmasının nedeni belli oldu. Rus medyası, Türk F-16’larından birinin Rusya’ya ait denizaltısavar uçağı Il-38’in önünü kestiğini bildiriyor.

Türk ve Rus uçaklarının Polonya hava sahasında karşılaştığı belirtiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı’na yakın bir medya kuruluşu, füze yüklü F-16’nın Il-38’e tehlikeli şekilde yaklaştığını öne sürdü.

NATO’nun Twitter hesabı ise, Malbork’dan havalanan Türk F-16’larının ilk kez bir önleme uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu ve önü kesilen uçak için ‘bilinmeyen’ ifadesini kullandı.

Polonya’da görevli dört Türk F-16’sı Eylül ayının ortasına kadar Doğu Avrupa ülkesinde kalacak. Bölgede daha önce İspanya jetleri Litvanya’da, İtalya savaş uçakları ise Estonya’da görev yapmıştı.

Rusya, özellikle Ukrayna ve Polonya’nın Türkiye’den Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA) satın alması nedeniyle kaygılı. Polonya’ya kısa süre içinde 24 Bayraktar TB2’ye sahip olacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika