spot_img
spot_imgspot_img
7.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı tamamlandı

Seçtiklerimiz

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda 07-25 Mart 2016 arasında yapılan tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü, 22 Mart’ta Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz TAHİROV ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin ÜNAL’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

 
TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı’nda Azerbaycan Hava Kuvvetleri ile başlatılan karşılıklı uçuş eğitimini ileri seviyelere taşımak, karma hava harekâtı konusunda uygulamalı eğitim yapmak, kullanılan farklı platform, silah sistemleri hakkında bilgi ve tecrübeleri paylaşmak ve karşılıklı askerî eğitim ve iş birliğini geliştirmek hedeflendi.

 

 
TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı, basitten zora doğru giden harekât ortamının canlandırıldığı jenerik bir senaryo dâhilinde, hava harekâtı ağırlıklı olarak yapıldı. Tatbikat kapsamında, 09-11 Mart arasında Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurları akademik eğitim almış; 14-25 Mart arasında ise tatbikat senaryosu gereği hava-hava ve hava-yer görevleri gerçekleştirildi.

 

 
TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı’na, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı üç adet MIG-29 ve üç adet SU-25 uçağı ile; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise sekiz adet F-16 ve bir adet Havadan İhbar ve Kontrol uçağı ile katıldı.

 

 
Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri arasında karşılıklı iş birliğini geliştirmek ve eğitimler gerçekleştirmek amacıyla, Azerbaycan’da TURAZ Kartalı, Türkiye’de ise TURAZ Şahini adıyla her yıl planlanmaya devam ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika