spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

TNT, Franz Edelman Ödülü için finale kaldı

Seçtiklerimiz

TNT Ekspres operasyonel araştırmalarda gösterdiği başarıyla 2012 Franz Edelman Ödülü için finale kaldı

TNT Ekspres, ağ optimizasyonu alanında gerçekleştirdiği operasyonel araştırmalardaki başarılı uygulamaları nedeniyle 2012 Franz Edelman Ödülü finalistleri arasında yer aldı.  

TNT Ekspres, Yöneylem Araştırmaları ve Yönetim Bilimleri Enstitüsü ( INFORMS ) tarafından diğer beş firma ile birlikte finalistler arasında bulunuyor.  2012 Franz Edelman Ödülü, 16 Nisan 2012 tarihinde, California Huntington Beach’te sahibini bulacak

1983 yılından beri her sene düzenlenen Franz Edelman yarışması,  kâr amaçlı ve kâr amacı gütmeyen sektörlerdeki önemli yenilikçi operasyonel araştırma örneklerini ödüllendiriyor. TNT Ekspres ise, operasyonel araştırmaları (verdiği kararlarda matematiksel veriler kullanarak) taşıma ağını analiz etmek ve geliştirmek için kullandı ve daha verimli ve daha kısa mesafeli taşıma güzergâhları oluşturdu. Bu proje, TNT Ekspres’e maliyetlerini düşürme ve müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini artırma olanağı sağladı.  

Şirket içinde “GO” (global optimizasyon) olarak bilinen ve yarışmaya sunulan çalışma, TNT Ekspres, ORTEC ve Tilburg Üniversitesi tarafından ortak olarak yürütülen bir program çerçevesinde gerçekleştirildi. Son altı yılda, onlarca ağ optimizasyonu projesi üzerinde TNT Ekspres için birlikte çalışan üç partner, bu prestijli ödül için yarışmaktan dolayı duydukları mutluluğu ifade ettiler.   

TNT Ekspres İtalya’daki yerel taşıma ağını optimize etmek amacıyla,  2005 yılında istatistiksel analiz ve modelleme gibi matematiksel teknikler kullanmaya başlamıştı. Şu anda ise TNT, coğrafi konum planlama, optimum TIR rotası, filo yönetimi ve personel planlama da dâhil olmak üzere yürüttüğü faaliyetler ile ilgili verdiği her tür kararda operasyonel araştırmalardan faydalanıyor. TNT Ekspres 2011 yılı içerisinde 200 adet ağ optimizasyon projesi üzerinde çalıştı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde, TNT Ekspres sadece Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Çin’deki yerel ağlarını optimize ederek taşıma mesafesini 60 milyon kilometre ve CO2 emisyonunu 54 milyon kg azalttı.  

Gerçekleştireceği operasyonel araştırmaları desteklemek amacıyla, TNT Ekspres, Tilburg Üniversitesi/TiasNimbas İş Okulu (Hollanda) ile birlikte ulaşım ağ optimizasyonu ile ilgili iki yıllık bir yönetici geliştirme programı oluşturdu. GO Akademisi olarak adlandırılan kurumda, 2008 yılından beri 150’den fazla TNT yöneticisine eğitim verildi.  

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika