spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

THY, Pilotlara alkol ve idrar testi yapma kararı aldı

Seçtiklerimiz

THY çıkardığı talimatnamede antidepresan, laroxyl, tofranil, insidon, tolvon, anti-diüretikler lopermit, lopermid, lomosil, antihistaminikler, dramamine, atarax ve unisom gibi ilaçların kullanılmasını yasakladı. Ayrıca rastgele seçilen personellerden idrar, kan, nefes, saç, tükürük gibi testler istenecek.

Testler, uçuşlardan önce veya sonra yapılabilecek. 0,2 promilin üzerinde vücudunda alkol çıkan personelin durumu pozitif olarak değerlendirilecek ve o personelin uçuşu durdurularak disipline sevk edilecek. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, uluslararası kurallar gereği uçuş emniyeti dikkate alınarak başta ABD olmak üzere diğer ülkelerde alkol testi yapıldığını söyledi.

Kurallar gereği, kokpit ve kabin ekibinin uçuştan 12 saat öncesine kadar alkol almaması gerektiğini ifade eden yetkililer, "THY, kalitesini artırmak için alkol testi kararı almış. Güzel bir uygulama." dedi. THY’nin aldığı karara destek veren Havayolları Kabin Memurları Derneği yetkilileri de, "Çağdaş ülkelerde bu uygulama yapılıyor. Alkollü araç dahi kullanamazken, uçuculara getirilen bu uygulama farklı şekilde yorumlanmamalı." diye konuştu. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika