spot_img
spot_imgspot_img
18.5 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

THY özelleştirme kararı bir ay içinde verilecek

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın yüzde 49 hissesinin özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor. Financial Times’a bağlı Mergermarket.com sitesinin sürece yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı THY’nin yüzde 49 satışı için bir ay içinde kararını verecek.

THY’nin pazardaki egemenliğinin Rekabet Kurulu tarafından soruşturulduğuna da yer verilen haberde bu sürecin en hızlı şekilde 6 ayda sonuçlanacağını ancak 1 seneyi de geçebileceği yazıldı.

MCKINSEY ANLAŞMASI İPTAL İDDİASI

Özelleştirme süreci ile ilgili danışmanlık yapılması için global danışmanlık firması McKinsey ile anlaşıldığını yazan Mergermarket.com henüz teyit edilmemesine rağmen Rekabet Kurulu soruşturması sonrasında bu anlaşmanın da iptal edildiğini yazdı.Haberde yer alan iddiaya göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kendi danışmanlık ekibini kuracak.

Öte yandan THY’den bu ay içinde hisse satışı ile ilgili karar verileceği ve McKinsey danışmanlığının iptali ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın hisse satışı için Rekabet Kurumu kararını beklemesi gerekmiyor. Ancak satıştan sonra THY için çıkacak olumsuz bir kararın yüzde 49 hisseyi alacak yeni sahiplere sıkıntı yaratabileceği konuşuluyor. Haberde yorumu yer alan bir havacılık sektörü uzmanı ise Rekabet Kurumu’ndan ceza gelmeyeceğini hisse satışının da 2014’de tamamlanmasını beklediğini söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika