spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

THY, Kızılderilileri getiriyor!

Seçtiklerimiz

Tarifeli seferin ilk yolcuları arasında Washington Büyükelçisi Namık Tan, Amerikalı milletvekilleri ve Apaçilerin, Mohikanların da bulunduğu 17 Kızılderili şefi olacak.

       

TÜRK Hava Yolları (THY), uzun süredir beklenen Washington’dan İstanbul’a gerçekleştireceği direkt uçuşlarına bugün başlıyor. Haftanın beş günü, 751 dolardan başlayan kampanya fiyatıyla satışa sunulan biletler için Washington’un her tarafına ilanlar asıldı. Hem Washington ve çevresinde yaşayan Türkleri, hem de Ortadoğu ve Afrika’ya giden transit yolcuları hedefleyen tarifeli seferler Dulles Havalimanı’ndan gerçekleşecek.

       

Özel sefer düzenlenecek

       

THY, direkt uçuşların ilki için özel bir sefer organize etti. Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Kongresi üyeleri ve Amerikan yerlilerinin liderlerinin de katılacağı uçuşa birçok kişi davet edildi. Uçakta bulunacak milletvekilleri Jim Sensenbrenner (Wisconsin), Jim Moran (Virginia), Jean Schmidt (Ohio) ve Bill Delahunt (Massachusetts). İstanbul’a indikten sonra Ankara’ya geçecek vekiller, 8 Kasım’da TOBB ve Washington merkezli Franklin Center’ın ortaklaşa düzenlediği, Türk dış politikasının ele alınacağı bir konferansa katılacak. Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri yetkilileri ile bir araya gelecek.

       

Kızılderili şefleri

       

Uçağın diğer yolcuları ise Kızılderili şefleri olacak. Türkiye ile Amerika arasındaki ticaretin artırılması için Türk Amerikan Koalisyonu tarafından organize edilen Yerli Amerikalılar Ticaret İşbirliği Gezisi’nde, Kızılderili liderleri Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracat Meclisi temsilcileri ve Türk iş dünyasından pek çok isimle görüşecek. TCA Başkanı Lincoln McCurdy, geziyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu delegasyon, son yıllarda Amerikan Yerlileri arasında oluşturulan uluslararası en geniş heyet ve Türkiye’yi ziyaret edecek. Bu seyahat, Türk halkı ve Amerika’daki çeşitli etnik ve kültürel gruplar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine sağladığımız katkıyı işaret ediyor” dedi.

       

Yakınlaşma doğmuştu

       

Amerika’da özellikle kumarhane işletmeciliğinde çok etkin olan Kızılderililerin, 2 yıl önce yapılan akademik çalışmalar sonucu Türklerle benzer gen özellikleri taşıdıkları ortaya çıkınca, Amerika’daki Türk diasporası ve yerliler arasında bir yakınlaşma doğmuştu. Daha önce çeşitli kereler Türkiye’ye giden Kızılderililer, Türkiye ile ticaret imkânlarını araştırma başladı.

       

THY uçağı Washington’dan hangi kabileleri getirecek

       

Navajo Halkı (Arizona)

       

Couer d’Alene Kabilesi (Idaho)

       

Tunica-Biloxi Kabilesi (Louisiana)

       

Chippewa’nın Bay Mills Kabilesi (Michigan)

       

Assiniboine & Siyu Kabileleri (Montana)

       

Crow Kabilesi (Montana)

       

Salish & Kootenai Kabileleri (Montana)

       

Navajo Halkı (New Mexico)

       

Seneca Halkı (New York)

       

Cherokee Halkı (Oklahoma)

       

Cheyenne & Arapaho Kabileleri (Oklahoma)

       

Fort Sill Apaçi Kabilesi (Oklahoma)

       

Osage Halkı (Oklahoma)

       

Quapaw Kabilesi (Oklahoma)

       

Rosebud Siyu/Sicangu Oyate (South Dakota)

       

Colville Reservation Kabileleri (Washington)

       

Yakama Halkı (Washington)

       

Mohikan Yerlilerin Stockbridge-Munsee Grubu (Wisconsin)

       

 

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika