spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

THY İran’da uçuş durdurma kararı aldı iddiası

Seçtiklerimiz

İran’a uygulanan ambargodan en fazla etkilenen sektörlerin başında havacılık gelirken uçak filosunu yenilemekte zorlanan İranlı havayolu şirketlerine bir de bazı ülkeler yasak getiriyor.

Bugün Almanya Hükümeti, İran havayolu şirketi Mahan Airlines’ın Alman havayolu limanlarına iniş iznini iptal ederken İran’daki havacılık sektörüne bir olumsuz haber de Türkiye’den geldi.

Türk Hava Yolları, İran’da uçuş durdurma kararı aldığı iddia edilirken İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın iddiasına göre Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Ahvaz kentine olan uçuşlarını Şubat ayı içerisinde iptal edeceğini yazdı. Ahvaz kentinin bulunduğu İran’ın Khuzestan eyaleti Havayolları Birliği Başkanı Umid Hansari hatta bu tarihin de 11 Şubat olarak alındığını iddia etti.

 
THY’nin resmi internet sitesinde 17 Şubat’a kadar belirli aralıklarla uçuşlar hala görünürken 17 Şubat’tan sonra uçuş görünmüyor. İran tarafı THY’nin aldığı karara itiraz edeceğini ifade ediyor.
 
THY, 2015 yılında Meşhed, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah ve Tahran’ın ardından 7’nci nokta olarak Ahvaz’a seferlere başlamıştı. Ahvaz ile İran’daki THY destinasyomu sayısı da 7’ye ulaşmıştı.

THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Ahvaz’da yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yılda 1.5 milyon İranlı yolcu taşıdıklarını ifade ederek “Türkiye’ye yılda 1,5 milyon İranlı geliyor. Bunların büyük çoğunluğunu THY taşıyor. Tabi biz sadece İran ve Türkiye arasında yolcu taşımıyoruz.

İranlıların yurtdışında yaşamış olduğu ABD gibi, Almanya, Fransa gibi birçok ülkeye yolcu taşıyoruz, İran’dan karşılıklı olarak. İran’da bizim için büyümek pozitif bir gelişme. İnşallah önümüzdeki yıllarda da uçuş yaptığımız noktalardaki uçuş sayımızı artırmayı planlıyoruz.

Aynı şekilde Ahvaz’da da en yakın sürede günde bir sefere çıkmak istiyoruz. İranlıların Türkiye’ye çok büyük bir ilgisi var. Sadece İstanbul değil diğer şehirlere de yoğun bir şekilde seyahat ediyorlar” demişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika