spot_img
spot_imgspot_img
30.4 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

THY Hat Açtı, İş Hacmi 84 Kat Arttı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları Afrika´da 35 ülkede 53 kente uçuyor. THY yakın bir zamanda Afrika kıtasında 8 noktaya daha uçuşlara başlayacak.
 
THY´nin 11 ayda Afrika kıtasında yaptığı uçuşlarda doluluk oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre de 6 puan artarak yüzde 77,6´ya çıktı.
 
THY´nin en fazla yolcu artışı da Afrika kıtasına uçuşlarda yaşandı.Ocak-Kasım döneminde yüzde 15 artışla yolcu sayısı 3 milyon 224 bin 734´e yükseldi. Bunun dışında THY´nin Afrika kıtasına kargo ve posta taşımacılığı olarak yüzde 27,8 artış ile 108 bin 896´a tona ulaştı.
 
THY İLE BERABER TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN İŞLERİ DE REKOR DÜZEYDE ARTTI
 
THY ile beraber Afrika da iş yapan Türklerin sayısı da projeleri de uçuşa geçti. Türk müteahhitlerince kıta genelinde 2002 yılında 769 milyon dolar tutarında 15 taahhüt projesi üstlenirken, 2017 yılında kıta çapındaki yatırımları 7 milyar dolara ulaştı.

Kıtada üstlenilen müteahhitlik projelerinin toplamı 2002 yılına göre 84 kat artarak 64 milyar doları da aştı. Türk işadamlarının Afrika´daki en büyük destekçileri olan Ticaret Müşavirlikleri de 2002 yılında kıtanın sadece 4 ülkesinde bulunurken, 2017 yılı itibariyle bu rakam 26´ya yükseldi.

 
Bu kapsamda İstinye Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve işletmecilik Bölümü tarafından düzenlenen ‘Potansiyel Kıta Afrika ‘adlı konferansta konuşan Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu DEİK Afrika Bölgesi Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, 2005 yılına kadar ilişkilerin Kuzey Afrika ile sınırlı olduğuna vurgu yaparak, bu sürecin müteahhitlik sektörü ile ivme kazandığını belirtti."

THY BİZİ AFRİKA ÜLKELERİNE BAĞLIYOR"

 
Bugün birçok Türk sanayicisinin Afrika´da iş yaptığını dile getiren Taşkın, "Buna iki faktör çok yardımcı oluyor. Bunlardan bir tanesi büyükelçiliklerimiz. 2002 yılında 9 tane olan büyükelçiliğimiz bugün 43’ü geçti.

Büyükelçiliklerimizin, siyasi ve ticari ilişkileri var.İkincisi de Türk Hava Yolları. Gelecek hafta Zambiya’ya da destinasyonları arasına ekleyecek. THY, bizi bütün Afrika ülkelerine bağlıyor. Bundan sonra ihtiyacımız olan şey bankacılık sistemimiz. Bankacılık sisteminin de olması lazım ki yaptığımız işlerde paralarımızı başka ülke üzerinden almayıp onlara fazla komisyon ödemeyelim" dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika