spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

THY’de 30 yıllık efsane kapanıyor

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın elinde kalan son Airbus A310F tipi kargo uçağı TC-JCZ son seferini 6 Temmuz’da gerçekleştirecek. THY’ye ait son A310’un emekli olmasıyla 30 yıllık sayfa kapanmış olacak.
 
Filoda THY’nin kendi malı olan iki adet A310F tipi kargo uçağı kalmıştı. Bunlardan TC-JCY son uçuşunu geçtiğimiz mart ayında gerçekleştirmişti. Her iki uçakla Afgan Ariana Havayolları ilgileniyor. Eğer anlaşma sağlanırsa, iki uçak C bakımları yapılıp Afganistan’a gönderilecek.
 
TÖREN YAPILACAK
 
THY tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Singapur’dan New York’a kadar bir çok hattın açılışında görev yapan A310’lar için 6 Temmuz’da tören düzenlenecek. Son uçağın seferden karşılanmasının ardından A310 itfaiyenin su tagı ile karşılanacak.
 
THY 7’si 200 serisi, 7’si de uzun menzilli 300 serisi olmak üzere toplam 14 uçağı envanterine almıştı. Uçaklardan 3’ü kargo için ayrılmış, kalanlar İran Havayolları ile Mahan Air’e satılmıştı. Kargo olarak ayrılan uçaklardan biri, 2010 yılında Kazablanka’da inişte pistten çıkmış, oluşan gövde hasarı nedeniyle hizmet dışına çıkartılmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika