spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Salı, 16 Nisan 2024

THY Afrika’da şirket satın almak için masaya oturdu

Seçtiklerimiz

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu “Afrika’da yeni bir satın almamız olacak. Ancak satın almaya bölgedeki bir devlet ile ortak gireceğiz” dedi.

Yakaladığı başarısıyla adından sıklıkla söz ettiren Türk Hava Yolları (THY) yeni bir satın alma ile yine gündem yaratmaya hazırlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Afrika pazarında büyüme hedeflediklerini belirterek “Afrika’da yeni bir satın almamız olacak. Ancak satın almaya bölgedeki bir devlet ile ortak gireceğiz. Görüşmelerimiz sürüyor, netleşen bir durum yok” dedi.

Afrika pazarının büyüme potansiyeli olan bir bölge olduğunu söyleyen Topçu “Avrupa’da birçok şirketin ekonomik krizde olduğunu duyuyoruz, ancak onların sistemi bize uymuyor. Yüzde 51 hissenin kendilerinde olmasını istiyorlar. Biz yönetim bizde olsun isteriz. Bu nedenle Avrupa değil, Afrika pazarı bizim için daha önemli ve büyüme kararı aldığımız bölge burası” diye konuştu. THY için 2013 yılını kârlı bir yıl olarak değerlendiren

Topçu “Her yıl olduğu gibi bu yıl da beklenmedik bir takım gelişmeler yaşandı ancak, 2013 yılı THY için hem gelir hem de faaliyet açısından beklentilerin üzerinde bir yıl oldu” dedi. THY bu yıl içinde MNG Teknik’i satın almıştı.

Kapısını çalan çok oldu

Hamdi Topçu bir süre önce yaptığı açıklamada, bu yıl yeni satın almadan ziyade şirketin kendi içinde büyümeyi hedeflediğini belirterek “7-8 ülkeden ‘milli hava yolunu alın’ teklifi geldi, kabul etmedik” demişti. Avrupa Birliği mevzuatından dolayı Polonya milli havayolları LOT’u almaktan vazgeçtiklerini de dile getiren Topçu “AB içinde bir şirketi almayı ya da ortak olmayı düşünmüyoruz” diye konuşmuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika