spot_img
spot_imgspot_img
8.4 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

THY 8.5 milyar gelire ulaştı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın ilk 9 aylık finansal sonuçları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirketin satış gelirleri üçüncü çeyrekte geçen yıla göre yüzde 41 artışla 3,6 milyar TL, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 35 artarak 8,5 milyar liraya yükseldi.
 
Kurlar ‘net zarar’ ettirdi
 
Şirket, üçüncü çeyrekte 510 milyon lira, ilk 9 ayda 244 milyon lira faaliyet kârı elde etti. Üçüncü çeyrekte 77 milyon lira net kâr da elde eden şirket, ilk 9 ayda ise 467 milyon lira zarar etti. Açıklamada bu konuda şöyle denildi: "Döviz kurlarında yılın ilk yarısında yaşanan artışın üçüncü çeyrekte hızlanması ile birlikte kur zararı meydana geldi. Ancak üçüncü çeyrekte uzun hatlar başta olmak üzere tüm hatlarda sağlanan doluluk oranları ve utilizasyon artışları ile birlikte yılın ilk yarısındaki negatif sonuçlar tersine çevrildi." Yine açıklamaya göre üçüncü çeyrek sonuçları, THY tarafından yapılan yeni yatırımların meyvelerinin önümüzdeki yıllarda alınacağına işaret ediyor.
 
Pazar payı yüzde 8,5
 
THY’nin yılın ilk 9 ayına ait trafik sonuçları da dikkat çekiyor. Şirketin haftalık uçuş sayısı yüzde 10 artışla 5 bin 107, uçulan nokta sayısı yüzde 13 artışla 187, yolcu sayısı ise yüzde 11 artışla 24 milyon 328 bine çıktı. Transfer yolcu sayısı ise yüzde 15 artarak 9 milyon 365 bine ulaştı. THY’nin ‘Avrupa havayolları yolcu pazar payı’ da yüzde 8,5’e çıktı. Toplam uçak sayısı yüzde 22 artarak 176 oldu.
 
‘Çok iddialı şirketiz’

Merkezi İsveç’te bulunan fon yönetim şirketi East Capital’in yaptığı değerlendirmeye göre THY, "2011 yılında Dünyada En İyi Büyüyen Şirket" ödülünü kazandı. Sonucu değerlendiren Genel Müdür Temel Kotil, "Yalnız havayolları içinde değil, bütün şirketler arasında en iyi seçilmek, çok iddialı bir şirket olduğumuzu gösteriyor" dedi.

 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika