spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Cumartesi, 3 Haziran 2023

THY, 2 Milyarlık yardım sözünü tuttu

Seçtiklerimiz

AFAD ve KIZILAY koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Tek Yürek Türkiye’ kampanyasına 2 milyar TL katı sağlayan Türk Hava Yolları (THY) bu miktarı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya teslim etti.

Asrı felaketinden sonra AFAD ve KIZILAY koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Tek Yürek Türkiye’ kampanyasına 2 milyar TL katı sağlayan Türk Hava Yolları (THY) bu miktarı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya teslim etti.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Genel Müdür Bilal Ekşi, Genel Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Murat Şeker, Mehmet Kadaifçiler ve Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mecit Eş, Dr. Orhan Birdal, Dr. Melih Şükrü Ecertaş, Şekib Avdagiç ve Dr. Fatmanur Altun, İstanbul Vali Ali Yerlikaya’yı İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü AFAD Yerleşkesi’ nde ziyaret ederek ‘Tek Yürek Türkiye’ kampanyasına sağlanan 2 milyar TL’yi teslim ettiler.

ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Ülkece çok güç bir dönemden geçmekteyiz. Fakat içerisinde bulunduğumuz güçlüğün boyutu her ne düzeyde olursa olsun, bunu bertaraf edecek güçte olan köklü bir ulusun evlatları olarak geçmişte yaşadığımız tüm zorlukların nasıl el birliğiyle üstesinden geldiysek, bugün de yine bir ve bütün olarak geleceğimize inancımız tam.

Ülkemizin milli havayolu, Türk Hava Yolları olarak biz de 90 yıllık tarihimizde her güçlükte elimizi nasıl taşın altına koyduysak, bugün de koyuyor ve var gücümüzle afetzede illerimizin ve kardeşlerimizin mümkün olan en kısa sürede iyileşmeleri için projeler geliştiriyor ve gerçekleştiriyoruz.” dedi

.BİN KONUT PROJESİ VE BİN KİŞİYE İSTİHDAM SÖZÜ

Bu operasyonların yanı sıra depremden etkilenen illerin yeniden inşası için deprem bölgesine bin konut inşa etme sözü veren THY ı mahallesi kurma projesine ek olarak, bölgedeki bin aileden birer kişiyi istihdam edeceğini açıklamamıştı.2 MİLYAR TL DESTEKTHY AFAD ve KIZILAY koordinasyonunda gerçekleşen “Tek Yürek Türkiye” kampanyasına da bu kapsamda 2 milyar TL tutarında katkı sağlamıştı.

KİM, NE KADAR YARDIM SÖZÜ VERMİŞTİ

Cengiz Holding, 2.5 milyar TL, Kalyon Holding 950 milyon TL, Doğuş Grubu 500 milyon TL, Limak Holding bugüne kadar sağladığı 400 milyon liralık yardıma ek olarak 100 milyon TL bağış yapıldığını açıkladı.

Zorlu Holding de 30 Milyon TL bağışladı.Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, depremden ve yangından zarar gören İskenderun Limanı’nın tekrar ulaşım üssü yapılması için 2 milyar TL bütçe ayıracaklarını söyledi.

İş insanı Cihan Kamer daha önce yaptığı 80 milyon liralık ayni yardımın yanı sıra 220 milyon TL’lik daha yardımda bulundu.

Fettah Tamince de 120 milyon TL yardım etti.Kampanyaya LC Waikiki ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) 200’er milyon TL; Çelikler Holding 150 milyon TL; iş insanı Fettah Tamince 120 milyon TL; Trendyol ile Botaş International Company 100’er milyon TL; Orient World ile Türksat 60’ar milyon TL;

Boyner Grup, Demirören Holding ve Kibar Holding ile iş insanı Neşet Koçkar 50’şer milyon TL katkı sundu.Akzirve, Taşpınar Mağazacılık ve Akmercan Holding 30’ar milyon TL; Kıran Holding ve Papara 25’er milyon TL; Nadir Metal, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Özdilek, Bakyapı, Çalık Holding, Tay Grup, Sancak Golding ve Torunlar Grup 20’şer milyon TL; Metgün Grup ve Torku Grup 15’er milyon TL oldu; Mesa Holding 13 milyon TL; Başkent İnşaat 11,5 milyon TL bağışladı.

Canlı yayına bağlayanan Dap Yapı Başkanı Ziya Yılmaz da 50 mlyon TL ayni, 10 milyon TL nakdi yardımda bulunacaklarını açıkladı.Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Eti Gıda, Ölmez Madencilik, Dap Yapı, Kuzu Grup, Alshaya Grubu, Boğaziçi Savunma, MÜSİAD, Vitamin Gübre Tarım AŞ, Astaş Holding, Atış Yapı, Metgün Grup, Enerji Piyasaları İşletme AŞ ve Gamador İnşaat ile iş insanları Necati Çetikaya ile Ahmet Fuat Türkmen 10’ar milyon TL yardım açıkladı.

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika