spot_img
spot_imgspot_img
14.3 C
İstanbul
Pazar, 14 Nisan 2024

THY 10 yılda %450 büyüdü

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı’nda kapasite artırımı çalışmaları kapsamında yapımı tamamlanan yeni yolcu giriş kapısı açıldı. Açılışın ardından konuşan Hamdi Topçu, THY’nin durumunu değerlendirdi. Topçu, THY’nin şu anki bütçenin üzerinde yolcu sayısı seyrettiğini söyledi. Artışların beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini anlatan Topçu, Atatürk Havalimanı’nda da bu sıkışıklığı biraz rahatlatmak hizmet kalitesin çeşitlendirmek için faaliyetler yaptıklarını ifade etti. CIP salonunu 3 bin metre büyüteceklerini aktaran Topçu, yılın sonunda hizmete açılacağını söyledi.

THY’deki grevle ilgili bir soru üzerine Topçu, THY’nin 18 bin 600 personelinin yüzde 98’inin şu an çalıştığının altını çizdi. Ortada kanuni bir grev olduğunu aktaran Topçu, "Bu greve uyan da yüzde 2 arkadaşımız var. Şu andaki grev THY’nin herhangi bir faaliyetini etkileyecek düzeyde değil. Bu çalışanlarımızın büyük ekseriyeti greve katılmadı. THY’nin hiçbir hizmetinde aksama olmadı. Tabi zorlama oldu ama asla hiçbir zaman THY’nin işini tehlikeye sokacak boyutta katılım olmadı. Bir çok arkadaş greve katıldığı için pişman olduğunu, yanlış anladığını söylemesi üzerine birkaç sefer dönmeleri konusunda kendilerine çağrı yaptık. Bu çağrı üzerinde 300’e yakın arkadaş işlerine döndü. Şu an problemsiz işlerine devam ediyor, evlerine ekmek götürüyor. Bir kısım arkadaş da özgür iradeleriyle greve devam ediyor." dedi.

‘ŞU AN SENDİKANIN SADECE UÇUCU PERSONELLE İLGİLİ TALEBİ VAR’

Sendikanın THY’den istediği herhangi bir hak olmadığını dile getiren Topçu, sadece uçucu personelin dinlenme süreleriyle ilgili talepleri olduğunu anlattı. Bu süreyle ilgili 36 saat-24 saat talepleri olduğunu ifade eden Topçu, "O da sadece uçuş personelini ilgilendiren konu. Diğer personellerle ilgili talebi, isteği yok. Tarifeli sefer yapan Avrupa’da hiçbir havayolu şirketinde 36 saat dinlenmeleri gibi bir şey yok. Bunların dinlenmelerinden çalınan bir zaman yok. ‘Türkiye’de aileleriyle dinlensinler’ diyoruz. Olumlu karşılayan çok. Özellikle çocuklu ve evli kabin memurları bu sürenin kısaltılmasından çok memnun. Biz THY’nin tasarrufu açısından hem de arkadaşların daha çok dinlenmesi açısından sıkıntı getirmeyen bu uygulamayı dünya havacılığıyla beraber eşdeğer olarak hizmete soktuk." diye konuştu.

‘AVRUPA’DA HİÇBİR HAVAYOLU, 36 SAAT DİNLENME VERMİYOR’

Avrupa’da hiçbir havayolu şirketinin 36 saat dinlenme vermediğini anlatan Topçu, "Ben sendika başkanına ‘uçuşla ilgili bir itirazınız varsa biz doğrusunu yapamıyorsak Avrupa’daki herhangi bir havayolu şirketinin uçuş planlarını alıp aynen uygulayalım’ diye teklif yaptım. O ise ‘hayır biz istemeyiz, bize göre bir uçuş planı olacak’ dedi. THY, uluslarası alanda rekabet eden bir havayolu şirketi. Biz rekabet gücümüzü artırmak için hizmet kalitemizi bir taraftan arttırmak için uğraşırken neticede giderlerimizde minimuma indirmek zorundayız. Aksi taktirde bu büyümeyi yakalayamayız." diye konuştu.

THY son 10 yılda yüzde 450 büyüdüğünü aktaran Topçu sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün Avrupa’da havayollarına baktığımız zaman yüzde 10’u geçen şirket yok. Son 10 yılda yüzde 10’u geçen şirket yok. Şimdi bu büyümeyi yönetebilmemiz için rakiplerimizde aynı şartlarda imkan sağlamamız lazım. Biz personelimizin mutluluğu için elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika