spot_img
spot_imgspot_img
7.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

THK %76 büyüdü, gözünü uzaya dikti

Seçtiklerimiz

Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve THK Gökçen Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, 2011 yılında ciroda yüzde 76 büyüme sağladıklarını belirterek, “Pilot yetiştiriyoruz, 20 yangın söndürme uçağı sayesinde Avrupa’nın en büyük havadan yangın söndürme filosuna sahibiz, havadan hasta taşıyoruz, fotoğraf ve video çekimi gerçekleştiriyonuz. Çeşitli havacılık dallarında her yıl 40 binin üzerinde gence ücretsiz eğitim veriyoruz” dedi. 

Yıldırım, 2011 yılında Türkiye’nin ilk ve dünya’nın 36. Havacılık ve Uzay ihtisas üniversitesi olarak THK Üniversitesi öğretime başladığını kaydetti. Yıldırım, THK’nın 2011 yılının en başarılı yıl olduğunu belirtip, hedeflerinin Cumhuriyetin Kuruluşu’nun 100’üncü yılı olan 2023’te THK’nın üreteceği hava araçlarıyla uzaya gitmek olduğunu söyledi.

 
‘The Expendables’ filminde

Havadan yangın söndürme için 20 yangın söndürme uçağı sahibi olduklarını ifade eden Yıldırım, “Bu sayıyı daha da arttıracağız. 4 yıl önce Türkiye’nin yangın uçağı kiraladığı İtalya’ya bu yıl biz yangın uçağı kiraladık, Avrupa ve ABD’de havadan yangın söndürme ihalelerini izlemeye aldık, bu ülkelerdeki bütün engellemelere karşın bu ihalelere teklif veriyoruz. Ayrıca yangın uçaklarımızdan birisini bu ay çekimi yapılacak olan The Expendables 2 filminin çekimleri için bir ABD film şirketine kiralayacağız” diye konuştu.

 
‘Efes’i atlayış merkezi yapacağız’

Efes’i sadece 15 dakikalık eğitimle bir eğitmenle birlikte uçaktan atlamaya imkan veren tandem atlayış merkezine çevireceklerini ifade eden Yıldırım şunları söyledi:

“Tandem paraşüt atlayışı muhteşem duygular hissettirir. 45 saniye boyunca 250 kilometre hızla serbest düşüş ve sonrasında paraşütle iniş. Biz bu faaliyetimizi Türkiye’deki tek atlayış merkezi olan “Efes Dropzone” da paraşüt tutkunlarını ve adrenalin düşkünü kişileri ağırlayarak yürütüyoruz. Amacımız Efes Dropzon’u dünyanın en ünlü atlayış merkezleri arasına sokmak.”

THK’nın tarihi hakkında bilgi veren Yıldırım, 1925 yılında Atatürk tarafından kurulan Türk Hava kurumunun 1925 yılında Kayseri’de TOMTAŞ uçak fabrikası, 1926 yılında Tayyare Makinist Mektebi, 1935 yılında Türkkuşu bünyesinde paraşüt, planör, uçak ve model uçak okulları, 1940 yılında Ankara’da Etimesgut Uçak Fabrikası kurulmuş ve altı tip planör ile beş tipte akrobasi, eğitim, sağlık ve nakliye uçakları üretildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika