spot_img
spot_imgspot_img
19.7 C
İstanbul
Pazar, 25 Şubat 2024

TAV’dan görme engelliler için daha erişilebilir havalimanı deneyimi

Seçtiklerimiz

TAV’dan görme engelliler için daha erişilebilir havalimanı deneyimi

TAV Havalimanları, görme engelli yolcular için havalimanlarının erişilebilirliğini artırmak amacıyla WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Görüntülü Destek Servisi ile işbirliği gerçekleştirdi. İşbirliği kapsamında, şirketin Türkiye’de işlettiği Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında görme engelli yolcular mobil uygulama aracılığıyla profesyonel asistanlardan ücretsiz betimleme ve yönlendirme desteği alabiliyorlar.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, herkes için en iyi seyahat deneyimi hedefiyle hayata geçirdiği çalışmalarına WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Görüntülü Destek Servisi’yle yaptığı işbirliğini ekledi. Yapılan anlaşmayla birlikte görme engelli yolcular, WeWALK mobil uygulaması üzerinden erişilebilirlik alanında uzman, profesyonel asistanlarla betimleme ve yönlendirme desteği sağlayan DANIŞ’tan havalimanlarında ücretsiz yararlanabiliyorlar. Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında başlayan uygulamayla görme engelli yolcuların havalimanlarında sunulan hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanması ve bağımsız hareket edebilmesi amaçlanıyor. 8 ülkede 15 havalimanı işleten TAV Havalimanları, uygulamayı yurtdışındaki havalimanlarına da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “TAV Havalimanları olarak, işlettiğimiz havalimanlarında tüm yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak için çalışıyoruz. Seyahat özgürlüğü temel bir hak ve her bir yolcumuz eşit haklara sahip. Bu anlayışla, havalimanlarımızda sunulan tüm hizmetlerin,  tüm yolcularımız için erişilebilir olmasını ana sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz.

“DANIŞ” ile geliştirdiğimiz bu ortak projeyle   görme engelli yolcularımızın   havalimanında bağımsız şekilde hareket edebilmesine destek olmaktan  ve deneyimlerini iyileştirmekten dolayı mutluyuz. Şu an Türkiye’deki beş havalimanımızda yaptığımız bu işbirliğini  önümüzdeki dönemde yurtdışındaki işletmelerimize de yaygınlaştırmayı planlıyoruz.   Erişilebilir seyahatin sektörümüzde yaygınlaşmasına öncülük etmeyi  ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşmasına katkı sunmayı umuyoruz” dedi.

WeWalk Kurucu Ortağı Kürşat Ceylan, “WeWALK ekibi olarak geliştirdiğimiz görme engelliler için görüntülü asistan servisimiz DANIŞ ile yapay zeka teknolojilerimizi de daha ileri taşıyoruz. TAV Havalimanları da DANIŞ partneri olarak yenilikçi teknolojilerin hayata geçmesine öncülük ediyor.

Türkiye’deki 280 bin, dünyadaki 253 milyon görme engellinin herkes kadar erişilebilir bir dünyayı hak ettiğine inanıyoruz.  DANIŞ partner ağımıza daha erişilebilir ve kapsayıcı bir dünya için diğer şirketleri de davet ediyorum”dedi.

DANIŞ Hakkında 

DANIŞ görme engelli bireylerin ihtiyaç duydukları anda akıllı telefonların kameraları kullanılarak profesyonel asistanlardan görüntülü destek hizmeti alabilmelerini sağlıyor. Daha önce görme engelliler için geliştirdikleri akıllı baston teknolojisiyle TIME dergisi yılın icadı seçilen, Edison Vakfı tarafından verilen Altın Ödüle layık görülen WeWALK ekibi tarafından geliştirildi.

DANIŞ özelliğine uygulama marketlerde bulunan WeWALK uygulamasının alt bölümünde bulunan ilgili sekmeden erişebilirsiniz. “Asistana Bağlan” butonuna tıklayarak DANIŞ hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz.İlk kez DANIŞ’a bağlandığınızda, kamera ve mikrofon izinlerini onaylamanız istenir. Bu izinleri onayladıktan sonra arka kamera otomatik olarak açılır ve dakika bazlı hizmet almaya başlayabilirsiniz. DANIŞ, çevrenizdeki nesneleri tanımlamak, yön bulmanıza yardımcı olmak, metinleri okumak veya genel bilgilendirme sağlamak gibi birçok farklı görevi yerine getirebilir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika