spot_img
spot_imgspot_img
15.9 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

TAV, New York’ta başarı ödülüne layık görüldü

Seçtiklerimiz

TAV, Riyad Havalimanı projesiyle New York’ta ödül kazandı
 
Engineering News Record (ENR) tarafından düzenlenen “En İyi Küresel Projeler” yarışmasında, TAV-Al Arrab Contracting Ortak Girişimi’nin yapımını gerçekleştirdiği Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5 Projesi, “Havalimanı” kategorisinde başarı ödülüne layık görüldü.
 
Havalimanı inşaatında dünyada ilk sırada yer alan TAV İnşaat, sektörün saygın yayınlarından ENR tarafından her yıl düzenlenen “En İyi Küresel Projeler” yarışmasında ödüllendirildi. TAV-Al Arrab Contracting Ortak Girişimi tarafından gerçekleştirilen Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5 Projesi "Havalimanı” kategorisinde başarı ödülünü kazandı. New York’ta düzenlenen törende ödülü TAV İnşaat adına Suudi Arabistan, Bahreyn ve Afrika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur aldı.
 
TAV İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur “TAV İnşaat olarak, Türkiye ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz havalimanı projeleriyle kısa sürede sektörün liderleri arasına girdik. ENR Dergisi sıralamasında son üç yılda üst üste havalimanı inşaat kategorisinde 1.sırada yer alarak dünyanın en büyük şirketi olduk. ENR Dergisinin “En iyi Küresel Projeler” başarı ödülü ile uluslararası başarılarımızın yanına bir yenisini daha koymuş olduk. Riyad Havalimanı Terminal 5 projesi, Suudi Arabistan’da Cidde Havalimanı SAEI Uçak Bakım Hangarları ve Medine Havalimanı projelerinden sonra gerçekleştirdiğimiz üçüncü proje oldu. Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı projesinde gösterdiğimiz başarı sonrasında; Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın geliştirilmesi ve işletmesi için de yakın zamanda Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi tarafından seçildik. Yerel ortaklarımızla uyumlu bir şekilde çalışarak bu bölgede büyümemizi sürdürüyoruz” dedi.
 
Riyad King Khaled Havalimanı’nda yer alan 104.500 metrekare büyüklüğe sahip Terminal 5 aynı anda yedi geniş gövdeli veya 16 dar gövdeli uçağa hizmet verebiliyor. Sözleşme kapsamında ayrıca yaklaşık 3000 araçlık çok katlı otopark ile havalimanı operasyon merkezi, itfaiye binası, enerji santrali, apron ve hava tarafı altyapısıyla terminali mevcut terminallere bağlayan viyadüklü yollar ve altyapı çalışmaları da TAV-ACC Ortak Girişimi tarafından gerçekleştirildi.
 
TAV İnşaat, 2015 yılında da ENR En İyi Küresel Projeler yarışmasında ödüllendirilmiş ve Medine Emir Muhammed Bin Abdulaziz Havalimani, kendi kategorisinde dünyanın en iyisi seçilmişti.
 
TAV İnşaat Hakkında
 
ENR listesinde 2014 ve 2015 yıllarından sonra 2016’da da birinci sıradaki yerini koruyan TAV İnşaat’ın bugüne kadar üstlendiği projelerin kontrat bedeli 19 milyar doları aştı. Havalimanlarının tasarımı, inşaası ve finansmanı üzerine yoğunlaşan TAV İnşaat’ın tamamlanan projeleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirdiği dünyada 5 yıldıza sahip 6 havalimanından biri olan Hamad Havalimanı bulunuyor. Şirketin devam eden projeleri arasında ise; bölgenin dev yapılarından ve BAE’de şu ana kadar gerçekleştirilmiş en büyük altyapı projelerinin başında gelen Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminali, Bahreyn Havalimanı Modernizasyonu Projesi, Cidde Havalimanı SAEI Uçak Bakım Hangarları ve Umman’daki Muscat Havalimanı Pist ve Altyapı İşleri yer alıyor. TAV İnşaat, havalimanlarının yanı sıra ileri inşaat teknolojisi gerektiren yüksek katlı binalar da inşa ediyor. Dubai’de 279 metre yüksekliğe ulaşan 4 kuleden oluşan Damac Towers by Paramount ve İstanbul’da Emaar Square projesi şirketin devam eden yüksek katlı bina projeleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika