spot_img
spot_imgspot_img
24.3 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

TAV Havalimanları için ‘Temmuz yolcu trafiği verileri’ değerlendirmesi

Seçtiklerimiz

TAV Havalimanları toplam trafik rakamı, Temmuz ayında Kazakistan Almati Havaalanı’nın dahil olması ile birlikte, 8.11 milyona ulaşırken, yılbaşında bu yana kümülatif yolcu trafiğini yıllık bazda %58 artışla 21.2 milyona taşıdı…

Portföye 2021 Mayıs ayında eklenen Almatı’nın yolcu katkısı hariç bakıldığında ilk yedi aylık büyüme %45 oldu.

Kazakistan Almati Havaalanı’nın katkısıyla birlikte, Türkiye ile Almanya, Rusya, Ukrayna ve Polonya arasında karantinasız seyahatın mümkün olması Temmuz ayında yolcu sayılarında güçlü toparlanmaya neden oldu.

Temmuz ayında Türkiye havalimanlarında iç hat yolcu rakamları Temmuz 2019 seviyelerinin neredeyse %90-95’ine ulaştı.

Temmuz ayında, başlıca turistik destinasyonlar olan Antalya ve Bodrum’daki uluslararası yolcu sayıları ise Temmuz 2019 seviyelerinin yaklaşık %70’ine ulaştı.

TAV’ın portföyündeki başlıca denizaşırı havalimanları olan Gürcistan ve Almatı Havalimanları, Temmuz 2019 seviyelerinin sırasıyla yaklaşık %70’ine ve %85’ine ulaştı. Aşılama oranlarındaki hızlanma yolcu trafiğini olumlu etkilerken, farklı varyantlardaki vaka sayısındaki artış yolcu rakamlarını olumsuz etkilemesini bekliyoruz.

DHMİ Temmuz ayı Türkiye yolcu verilerini bu sabah açıkladığından, TAV’ın açıkladığı verinin hisse performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika