spot_img
spot_imgspot_img
12.2 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

TAV Havalimanı 14 milyon lira kar etti

Seçtiklerimiz

       

İSTANBUL – TAV Havalimanları Holding A.Ş. yılın ilk yarısında 13,9 milyon lira net kar elde etti.

       

TAV Havalimanları Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sani Şener,  yaptığı yazılı açıklamada, TAV Havalimanları Holding olarak 2010 yılının  ilk yarısında, organik ve inorganik olarak operasyonel ve finansallarda  ciddi büyüme rakamlarına ulaştıklarını bildirdi.

       

Aynı dönemde yolcu sayılarını yüzde 13 artırdıklarını belirten Şener,  İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki 06/24 pistinin 8 Mart-30 Haziran  tarihleri arasında kapalı olmasına ve nisan ayında İzlanda’da bulunan  yanardağın aktif hale gelmesiyle oluşan kül bulutlarının yol açtığı uçuş  iptallerine rağmen hizmet verdikleri yolcu sayısının 21,3 milyona  ulaştığını kaydetti.

       

Şener, "Yer hizmetleri sektörünün yeni oyuncusu TGS, Makedonya’nın  Başkenti Üsküp ve Ohrid Havalimanları’nı işleten TAV Makedonya ve  Letonya’nın Başkenti Riga’da yer hizmetleri veren NHS operasyonlarının  başlamasıyla birlikte bu yılın ilk altı ayında konsolide ciromuz, yolcu  büyümesinin çok daha üzerinde, yüzde 25 oranında artışla 351 milyon euro  (708 milyon TL) seviyesine yükseldi" dedi.

       

Nisan-Haziran dönemindeki konsolide cirolarının, TAV Havalimanları  Holding’in tarihinde çeyrek bazdaki en yüksek ciro rakamına işaret  ettiğini vurgulayan Şener, şöyle devam etti:

       

"Faiz amortisman ve vergi öncesi kar yüzde 52 oranında artışla 85  milyon euro (172 milyon lira) seviyesine çıkarken, FAVOK marjı 4,2 puan  artışla yüzde 24’e ulaştı. Bir önceki yılın ilk altı ayında 5,3 milyon  lira zarar açıklayan şirketimiz, bu yılın ilk altı ayında 13,9 milyon  lira kara ulaşma başarısını gösterdi. Operasyonel nakit akımımız bir  önceki yılın aynı dönemine göre 9 kat artış sergilerken, ilk altı ayda  yatırımlarımız 120 milyon lira seviyesinde gerçekleşti."

       

Sani Şener, 2008 yılı sonunda Holding seviyesinde başlatılan borcu  azaltma sürecinin, bu yılın haziran ayında sona erdiğini, 2008 yılı  sonunda 200 milyon euroluk net borcun, özellikle iştirak satışlarından  elde edilen gelirle haziran ayı sonunda 44 milyon euroya gerilediğini  belirterek, 2010 yılının ilk altı ayında 175 milyon euro borç ödemesi  gerçekleştirdiklerini bildirdi.

       

Özellikle TGS gibi bu yıl faaliyete başlayan iştiraklerle birlikte,  TAV Havalimanları’nın istihdama da büyük katkı sağladığını dile getiren  Şener, son bir yılda 5 bin 800’ün üzerinde yeni istihdam yarattıklarını  ve çalışan sayılarının 18 bini aştığını ifade etti.

       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika