spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Tanzanya’ya dizanteri seferi

Seçtiklerimiz

THY’nin, Tanzanya ve Uganda’ya düzenlediği ilk sefere katılan davetliler, yapılan aşılara rağmen hastalanmaktan kurtulamadı. Heyette bulunan milletvekilleri, kusma ve ishal üzerine doktora gidince, dizanteri oldukları ortaya çıktı.

       

        THY yönetimi, haftada üç kez yapılacak İstanbul-Entebbe (Uganda)-Darüsselam (Tanzanya)-Entebbe-İstanbul uçuşlarını 14 Haziran’da başlattı. İlk sefere, Ak Parti milletvekilleri Ali Bayramoğlu, Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz, İlknur İnceöz, Bilnur Şahinoğlu’nun yanısıra, vali yardımcıları, kaymakamlar, üst düzey bürokratlar ve gazeteciler davet edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da heyette yer aldı.

       

Meclis’e gidemediler

       

Geziye katılanlara aşı yapılmasına rağmen, dönüş yolunda milletvekilleri de dahil bazı yolcularda, ishal, kusma ve ateş görüldü. 17 Haziran’da geziden dönen Ak Parti Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz ve Öznur Çalık’a amiplidizanteri teşhisi kondu. Milletvekillerine serum takıldı ve istirahat etmeleri önerildi. Meclis’in gece mesaisi yapmasına rağmen çalışmalara katılacak halde olmayan vekiller, evlerine gitti.

       

Kuluçka süresi 4 ay olabilir
        DOKTORLAR, THY’nin Tanzanya ve Uganda seferine katılanları yatağa düşüren mikrobun yiyeceklerden, özellikle de sulardan bulaştığını belirttiler. Sinekler ve hamamböcekleri de amiplidizanteri taşıyabiliyor. Bu hastalığın kuluçka süresi 4-5 günle 1-4 ay arasında değişebiliyor.

       

 

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika