spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Pazartesi, 27 Mayıs 2024

TALPA Öncülüğünde 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma ve Vefa Töreni

Seçtiklerimiz

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü: Kahraman Havacılarımızı Rahmetle Anıyoruz

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 15 Mayıs’ta, hava şehitlerimiz için düzenlenen anlamlı tören, Edirnekapı Şehitliği’nde gerçekleşti. Törene Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) öncülüğünde, THY A.O. temsilcileri, Ayjet Uçuş Okulu, Türk Havak, Hava-Sen, Tassa, Tatca, Vecihi Hürkuş Derneği, şehit yakınları, muharip gaziler ve emekli pilotlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, TALPA Başkanı Kpt. Plt. Okan Üreksoy, konuklara hitap ederek, “Bugün 15 Mayıs, aziz şehitlerimizi anmak üzere icra ettiğimiz bu son derece anlamlı törene teşrif ederek vefa duygusunu gösteren sizlere şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmasında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün havacılığa verdiği önemi vurgulayan Üreksoy, Atatürk’ün, “Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir…” sözleriyle havacılığın gelecekteki önemini ve Türk milletinin bu alandaki kahramanlarını andı.

Üreksoy, 1914’te uçaklarının düşmesi sonucunda ilk hava şehitlerimiz olan Yüzbaşı Fethi Bey, Yüzbaşı Sadık Bey ve Teğmen Nuri Bey’in aziz hatıralarına vurgu yaparak, Türk havacılığının onların kanı, teri ve gözyaşı üzerine yükseldiğini belirtti. Ayrıca, 1926 yılından bu yana her 15 Mayıs’ta hava şehitlerimizi anmanın kutsal bir görev olduğunu ifade etti.

Tören, anıta çelenklerin konulması ve TALPA Başkanı Kpt. Plt. Okan Üreksoy’un Şeref Defteri’ni imzalamasıyla devam etti. Katılımcılar, THY şehitliğine çelenk koyarak, şehitlerin ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret edip kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktılar. Tören, kahraman havacılarımızın ruhlarına dualar edilerek son buldu. Ruhları şad olsun.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika