spot_img
spot_imgspot_img
20.6 C
İstanbul
Cumartesi, 15 Haziran 2024

TAI, Bombardier için parça üretecek

Seçtiklerimiz

 Havacılık kaynaklarından elde edilen bilgiye göre; C Serisi’ne üretilecek parçalar için Bombardier ile TAI arasında sözleşme imzalandı. TAI de Türkiye’deki yaklaşık 6 yüklenicisine projeyle ilgili sözleşme taslaklarını gönderdi. Elde edilen bilgilere göre, TAI, alt yüklenicilerinden mayıs ayından itibaren C Serisi parçalarının sevkiyatına başlanacak şekilde planlarını oluşturmasını istedi.   Bombardier, C Serisi’nin gövde kısmını üretmesi için de Çin’in Commercial Aircraft of China firması ile anlaşmıştı.

Dünyanın üçüncü büyük havacılık şirketi olan ve şimdiye kadar daha çok iş jeti ve bölgesel küçük uçak üreten Bombardier, 100-149 koltuk kapasitesinde olacak yeni nesil C Serisi ile ilk kez büyük kapasiteli segmentten pay almaya çalışıyor. Bu pazarda Boeing ve Airbus hakim. 100 yolcudan daha az kapasitedeki uçakları da Kanadalı Bombardier, Fransız Fallcom, Foker gibi firmalar üretiyor.

 

Bu segmentte pazar lideri olan Bombardier’in büyük yolcu uçağı üretmeye başlamasının pazarda dengeleri değiştirmesi bekleniyor.   Bombardier, üretimine önümüzdeki aylarda başlayacağı C Serisi için ilk siparişi Alman havayolu şirketi Lufthansa’dan aldı. Lufthansa 50 uçak için anlaşma imzaladı.

Uçakların teslimatı 2013 yılında başlayacak. Bombardier yetkilileri, bölgesel uçak ailesinin giderek büyümesini dikkate alarak, önümüzdeki 20 yılda bu sınıfta 250 milyar dolar değerinde toplam 6 bin 300 adetlik pazar oluşacağını öngörüyor.   Bombardier’in yeni nesil uçak projesine başından itibaren Türkiye’yi de dahil etmesi Türkiye için projenin önemini arttırıyor.

Toplam bin 800 uçağı kapsayan C Serisi projesinde Türkiye’nin sağlayacağı katma değerin 1 milyar doları bulması bekleniyor. Proje 2029 yılına kadar sürecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika