spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

T-37 Eğitim Uçakları Değiştiriliyor

Seçtiklerimiz

Bu uçakların, KT-1 tipiyle değiştirileceği belirtiliyor.
 
 
Kaza hakkında açıklama yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Enkaza henüz ulaşılamadı. Derinliği 127-130 metre olan bölgede çalışmalar devam ediyor." dedi. Foça ile ona bağlı Yenifoça beldesi arasındaki Aslanburnu açıklarında balıkçılar, dün (16 Ocak) saat 16.45 sıralarında denize uçan bir cismin düştüğünü görerek yetkililere bildirdi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir`deki Sivil Savunma`ya bağlı kurtarma ve askeri kurtarma ekipleri bölgeye hareket etti. Eğitim uçağında bir eğitmen Türk pilot yüzbaşı ve Pakistanlı bir pilot öğrenci bulunduğu öğrenildi. Olayın duyulmasının ardından bölgeye çok sayıda arama kurtarma ve sağlık ekibi sevkedildi. Karada sağlık ekipleri hazır bekletilirken uçağa ulaşabilmek için havadan ve denizden arama çalışmaları sürüyor.
 
 
T-37 jet eğitim uçaklarında, bugüne kadar 12 kaza meydana geldi. İlk uçak, 12 Şubat 1980`de İzmir Cumaovası yakınlarında düştü. Yalnız uçuş yapan Teğmen İ.Kemal Turhan şehit oldu. Güzelbahçe açıklarında ise 14 Temmuz 2011`de düşen T-37 uçağında Pilot Öğretmen Yüzbaşı Hasan Öztürk ve pilot adayı Teğmen Erol Er şehit olmuştu. Pilotların, uçağı yerleşim alanlarına düşmek üzereyken denize yönelttiği belirlenmişti. 5 Mart 2007 tarihinde de aynı tipte bir uçak Manisa`da düşmüş, Teğmen Barış Çakır şehit olmuştu. Mart ayındaki bu kazanın ardından, eylülde bu defa İzmir`de bir T-37, yine eğitim uçuşu sırasında düştü. Uçakta bulunan Yüzbaşı Ahmet Kendir ve Teğmen Ersun Atılgan, son anda kendilerini fırlatarak kurtuldu.
 
 
Jet motorlu, Amerikan Cessna şirketi imalatı olan T-37`ler, Türk Hava Kuvvetleri`nde jet başlangıç uçuş eğitiminde kullanılıyor. Çiğli`deki 122. Filo`da görev yapan uçaklar, Güney Koreli KAI şirketinin imalatı, pervaneli KT-1`lerle değiştiriliyor. Bu uçakların üretimi, Ankara`da Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde yapılıyor. T-37 ile temel jet eğitimini 122. Filo`da bitiren pilot adayı teğmenler, daha sonra T-38 uçaklarıyla eğitimlerini tamamlayarak pilot brövesi almaya hak kazanıyor. Hava Kuvvetleri`nde 1963 yılında kullanılmaya başlanan T-37`le,r son bir yıldır Ankara`da TAI tesislerinde üretilen Koreli KAI tasarımı KT-1 uçaklarıyla değiştiriliyor. Yıl sonuna kadar T-37`lerin tamamen değiştirilmesi bekleniyor. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika