spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

SyberJet Aircraft SJ30i iş jeti yerli üretim oluyor!

Seçtiklerimiz

SyberJet Aircraft’ın hızlı iş jetlerinden SJ30i, “SJA Türkiye” markası altında Ankara’da yerli üretim hattına girecek. İşte detaylar…

Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki yatırımları ve gelişim süreci içerisinde havacılık önemli bir konumda bulunuyor. Geçtiğimiz mayıs ayında TUSAŞ ve Türk iş adamlarından oluşan bir grubun ünlü bir ABD’li iş jeti üreticisini almak için görüşmelere başladığı ortaya çıkmıştı.

Bugün ise SyberJet Aircraft şirketinin SJ30i modelinin yerli üretim sürecinin başladığı açıklandı.İlk olarak Swearingen Aircraft ismiyle 1959 yılında ABD’nin Utah eyaleti merkezli olarak kurulan SyberJet Aircraft firması günümüzde üretmiş olduğu yüksek hızlı iş jetleri ile biliniyor.

Geçtiğimiz dönemde ise Türkiye’nin bu firmaya olan ilgisi bir hayli yüksekti. Zira bu alanda yapılacak bir teknoloji transferinin yeni pazarların önünü açması muhtemel.

Sağlanan anlaşmanın detayları henüz açıklanmamış olsa da Ankara merkezli havacılık şirketi BMH’nin SyberJet Aircraft SJ30i modelinin yeniden üretimi için kolları sıvadığı biliniyor. Buna göre, SJA Türkiye markası altında SJ30i modelinin Ankara’da kurulacak yerli üretim hattına taşınacağı ve ilk uçakların 2024’te teslim edileceği belirtiliyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika