22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Eylül 2021

Suriye’den Yangın Söndürme Uçaklarımızı Geri Çekmek Zorunda Kaldık

Haftanın Haberleri

Türk Hava Kurumu (thk) Genel Başkanı Osman Yıldırım, bir süre önce Suriye’ye yangın söndürmek amacıyla gönderdikleri uçağı Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’ın istememesi üzerine çektiklerini açıkladı.

thk Genel Başkanı Osman Yıldırım Adapazarı’nda Sakarya ve Kocaeli şubeleri tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, thk’nın yangınlara müdahale edecek hava araçlarına sahip olduğunu hatırlattı. Yıldırım., Adapazarı ve İzmit’in çok önemli sanayi kentleri olduğunu, bu bölgede oluşabilecek bir yangına müdahale edecek güçleri olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"’Dün sabah uçaklarımızı da çektik Suriye’den. Düşünün yani Suriyenin Devlet Başkanı Beşşar Esad kendi topraklarını yakıyor bizim hükümetimiz ve Başbakanımız da burada çıkan yangını söndürmek için gerekli çabayı ve gayreti gösteriyor thk uçaklarını kullanarak. Ama onlar müsade etmediği için de yangının söndürülmesine müdahil olamadık. Dolayısıyla Suriye’de büyük miktarda ormanlık alanın yanmasını kül olması ve orda yaşıyan tüm canlılarının yok olması neden oldu. Bu bana göre bu haftanın en önemli olaylarından birisiydi. fakat her zaman sunu söyleyelim. türkiyenin çok büyük bir gücü var. thk’nın sahip olduğu Avrupa’daki en büyük özel yangın söndürme flosuna sahibiz. Bu halkımız, devletimizin milletimizin emrinde. Bölgede çıkacak bizim komşumuz olan ülkelerde hangisinde yangın çıkarsada türk hava kurumunun uçakları çok kısa sürede müdahale ederek söndürebilecek imkan ve kabiliyetlerine sahip bunuda gururla halkımıza duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

Yıldırım, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve kurumun faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. thk’nın havacılık sektöründe çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, "Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin hava araçlarının üretim ve bakım merkezi ile önemli eğitim merkezlerinden biri olmasını hedefliyoruz. Üniversitemiz, 2011-2012 döneminde faaliyete başladı. 2 Mayıs tarihinde de resmi açılışı yapılacak" dedi

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika