spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Subay ve erlerin apron kartları iptal edildi

Seçtiklerimiz

Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın ilk aşamada VIP’den uçak altına kadar giderek karşılama ve uğurlama yapan 3 albay ve 10 erin apron kartlarının iptal edildiğini ve bundan sonra karşılamayı VIP görevlilerinin yapacağını açıkladı.

 

12 Eylül’deki askeri darbenin ardından Atatürk Havalimanı’nda açılan TSK İrtibat Subaylığı Bürosu’nun kapatılması işlemleri sürüyor. Gelişmeler hakkında açıklama yapan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, “Mülkiye Başmüfettişi her iki yılda bir havalimanında bir denetleme yapıyor.

Bu yılki denetleme neticesinde irtibat subaylığının Atatürk Havalimanı  VIP Salonu’na olmasının bir gerekçesinin olmadığını, bunun hukuki bir dayanağının bulunmadığını, bunun fiili bir durum olduğunu tespit ettiler.  Bunun da uluslar arası sivil havacılık kurallarına ve AB müktesebatı kriterlerinde yer almadığını belirttiler. Biz de bunu Eğitim Araştırma Denetleme (EAD) birimize bunu incelettik.  Baktık hakikaten sayın baş müfettişin dediği gibi sivil irtibat subaylarının VIP’den apron kısmına geçmelerinin sakıncalı olduğunu belirledik ve apron kartlarını iptal ettik” dedi.

KARŞILAMA UĞURLAMA TEK ELDEN

Vali Aydın irtibat subaylığı görevlilerine getirilen yasaklamanın ardından uğurlama ve karşılamaların nasıl yapılacağını da  “İrtibat subaylığında üç albayımız 10 civarında askerimiz var.

Bunlar artık karşılama uğurlama yapmayacaklar. Askeri makamlara yurt içi ve yurtdışından gelen sivil asker bütün misafirler VIP Salonu’ndaki amirlerimiz, DHMİ VIP müdürlerimiz ve THY görevlilerince karşılanıp uğurlanacak. İrtibat subaylığı görevlileri yine terminalde bulunabilirler. Burada gelen misafirlerini karşılayabilirler ama apron kısmına uçağın altına kadar gitmelerini yasakladık.

Bundan sonra artık asker sivil ayrımı kalmayacak. Bütün misafirleri Mülki İdare Amirliği adına bizim VIP’deki görevli personelimiz karşılayacak. Dün bununla ilgili resmi yazıyı yazdık ve uygulamaya başladık” sözleriyle anlattı. 

İrtibat subaylığının havalimanından tamamen kaldırılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğine işaret eden Aydın, “İrtibat subaylığı bürosu ile ilgili de DHMİ İstanbul Başmüdürlüğü ile yazışma yaptık. Aralarında nasıl bir protokol varsa ona göre hareket edeceğiz. Ama neticede bu büronun kapatılması için de çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika