spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Su-57 İçin 2020’de Sözleşme İmzalanacak

Seçtiklerimiz

Rusya Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için 13 adet Su-57 avcı uçağı üretecek olan ikinci sözleşmenin 2020’de imzalanacağı açıklandı. Yapılan açıklamada, “İlk sözleşme 2019-2020 yıllarında iki beşinci nesil uçağın teslimini öngörüyordu.” denildi.
 
Rusya merkezli TASS ajansının aktardığına göre, Rusya’nın hava araçları üretim endüstrisinden bir firma, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "2018’de imzalanan sözleşmeye uygun olarak, ilk Su-57 jet bu yıl Havacılık Kuvvetlerine teslim edilecek, diğer uçak ise 2020’de teslim edilecek.

2020’de, bazıları ikinci aşama motorlarla donatılmış 13 adet Su-57 avcı uçağı üretmek ve teslim etmek için ikinci sözleşmeyi imzalamayı planlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

 
Su-57, Rusya’nın uzun ve kısa mesafelerde her türlü hava hedefini yok etmek, hava savunma yeteneklerinin üstesinden gelmek ve düşman yer ve deniz hedeflerini vurmak için tasarlanmış olan beşinci nesil çok amaçlı savaş uçağıdır. Ayrıca uçağa geçtiğimiz günlerde radar dalgası emici özelliklere sahip yeni bir kompozit malzeme kaplandı.
 
Rostec Konvansiyonel Silahlanma, Mühimmat ve Özel Kimya Kümelenmesi Endüstri Direktörü Sergey Abramov, "Kaplanan bu malzeme sayesinde uçağın radarlara görünürlüğü azalacak, ayrıca uçuş sırasında pilotu ultraviyole, termal ve diğer olumsuz faktörlerin etkisinden koruyacak." açıklamasında bulunmuştu.
 
Su-57 ilk test uçuşunu geçtiğimiz yıl Suriye’de gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika